Євген Гребінка – класик української та світової літератури

 

2 лютого 1812 року, в родинному маєтку на Полтавщині, народився Євген Гребінка – відомий український письменник, поет, прозаїк, видавець, перший визначний український байкописець. Лише 36 років прожив Гребінка, але за своє недовге життя встиг зробити дуже багато – пройшовши шлях від романтика до реаліста.

У творчому доробку поета: повісті, романи, оповідання, але справжнє визнання принесли байки, на мотиви українських народних приказок і прислів’їв, сюжетів античних митців, увібравши народні традиції, досвід Сковороди, Гулак-Артемовського та інших.

Митець гостро відгукується на соціальні несправедливості, підносить байку до нового, вищого рівня. Це мало велике значення для розвитку нової української літератури та літературної мови. Гребінка був особисто знайомий із Тарасом Шевченком, підтримував його матеріально, допомагав у самоосвіті, доклав чималих зусиль у викупі поета з кріпацтва, допоміг у виданні «Кобзаря».

Деякі вірші Гребінки, ще за життя письменника, стали народними піснями. Його вірш «Українська мелодія" ("Ні, мамо, не можна нелюба любить") став популярною народною піснею, але світову славу приніс вірш «Черные очи», який став всесвітньо відомим романсом .

В останні роки Євген Павлович відкрив своїм коштом у Рудці на Полтавщині парафіяльне училище для бідних селянських дітей та видав вісім томів своїх прозових творів. Повністю реалізувати задуми не вийшло -15 грудня 1848 року, після тривалої хвороби, письменник помер.

Рання смерть обірвала творчість обдарованого й самобутнього письменника, але й досі живуть його кращі твори. За рішенням ЮНЕСКО, день народження Євгена Гребінки - одна зі знаменних дат у всьому світі.

Його пам’ятають й досі…

На честь Євгена Гребінки на початку ХХ століття названі місто й станція у Полтавській області. У Києві, Полтаві, Гребінці, Мар'янівці та інших населених пунктах України є вулиці, яким присвоєно ім'я Євгена Гребінки. У Києві відкрито меморіальну дошку на будинку колишнього готелю, де зупинявся письменник. У будинках культури міста Гребінка та села Мар'янівка діють кімнати-музеї Євгена Гребінки. У 1987 році на честь 175-ліття письменника споруджено і урочисто відкрито пам'ятник у місті Гребінка. До 200-річчя від дня народження, у 2012 році, Національний банк України випустив в обіг ювілейну срібну монету.