Віктор Васильович Чепелик – мислитель, вчений, людина

(14.03 1927 – 14.05 1999)

Віктор Васильович ЧепеликН. В. Литвинець, зав. сектором бібліотеки

Цього року культурна громадcкість України відзначає 90–річчя з дня народження Віктора Васильовича Чепелика – видатного науковця, професора архітектури, почесного члена Української Академії архітектури та НДІТІАМ, чия подвижницька життєдіяльність захоплює своєю ґрунтовністю, любов’ю до України та різнобічністю.

Ця публікація - маленька частина прояву шани та поваги до світлої пам’яті мислителя, вченого, людини.

Народився Віктор Чепелик в сім’ї знаних на Черкащині малярів –іконописців, з давніми художньо – ремісничими традиціями. Вчився в середній школі № 95 Києва до початку війни. Далі був учнем, а потім працював муляром по ремонту будівель. З 1944 року навчався в Київському технікумі цивільного будівництва на архітектурному відділені, де за свою дипломну роботу, на Всесоюзному огляді творів випускників, здобув 1 премію. У 1954 році закінчив архітектурний факультет Київського інженерно – будівельного інституту, та був рекомендований до аспірантури, де захистив дисертацію на тему з сучасної архітектури.

Внесок у цю тему найповажніший з усього його багатогранного доробку: низки статей, «Програм – завдань», «Програм і методичних вказівок», «Учбових планів», навчальних посібників, матеріалів і лекцій для студентів архітектурних факультетів вузів.

В своєму житті, навчанні і творчій праці йому пощастило зустрічатись з багатьма українськими архітекторами, істориками мистецтва і архітектури: Ю.Асєєвим, Й.Каракісом, А.Добровольським, С.Таранущенко та іншими. Усе своє свідоме життя Віктор Васильович прагнув показати світові зірки української архітектури, публікуючи про них наукові статті. А з 1988-го, за його ініціативою, на архітектурному факультеті КІБІ вперше почалося викладання «Історії Української Архітектури».

Чепелик активно вивчав Український архітектурний стиль, опублікував цикл нарисів «Українська архітектура ХІV - XVІІ століть», які являють собою цікаву монографію. Внаслідок особисто проведених вченим обмірів та аналізу багатьох пам’яток українського архітектурного стилю в Києві, Полтаві, Харкові, Дніпропетровську, Одесі, Львові, на Полтавщині та Чернігівщині стала ґрунтовна монографія «Український архітектурний модерн». Віктор Чепелик – один з найбільших знавців українського архітектурного модерну.

Також за його проектами зведений цілий ряд будівель і споруд в Києві та на Київщині. Він постійно займався керівництвом та підготовкою аспірантів, науковим консультуванням дисертацій, читав лекційні курси, проводив практичні заняття.

Протягом майже всього життя Чепелик займався малюнком і акварельним живописом. Він напрацював біля 1000 робіт на історичні, пейзажні та архітектурні теми. Віктор Васильович власноручно ілюстрував свої посібники і монографії, в яких висвітлив цілу панораму українських архітектурних шедеврів.

В. Чепелик опублікував наукові розвідки про духовну спадщину Тараса Шевченка, Опанаса Сластіона, Василя Кричевського, Дмитра Дяченко, Віктора Троценка, Миколи Самокиша.

Віктор Васильович Чепелик - це життєва школа для багатьох, школа архітектурного погляду та нового поступу, зразок невсипущої працездатності, яскрава зірка з плеяди сучасних вчених. Він пішов у вічність, назавжди залишившись з нами недосяжним взірцем не лише мистецької творчості,але й свідомого громадянського слугування Рідному Краєві і нашому Народові.

Електронні скриньки бібліотеки, що знаходяться на поштових сервісах поза межею України, можуть не працювати з технічних причин.
Вибачте за незручності.

Реконструкція громадських будівель і комплексів
Слєпцов О. Реконструкція громадських будівель і комплексів
Читати далі

Плеяда видатних науковців КНУБА

Видатні випускники КНУБА

Будівничі Києва

Календар України

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer