Всеукраїнський день бібліотек

«Бібліотеки – це свобода. Свобода читати, свобода спілкуватися… Якщо Ви не цінуєте бібліотеки, значить, Ви не цінуєте інформацію, культуру та мудрість»
Ніл Гейман


30 вересня 2018 року відзначається 20-річниця (згідно з Указом Президента України від 14 травня 1998 № 471/98) з дня проголошення Всеукраїнського дня бібліотек.

Як починається наше знайомство з дивовижним світом бібліотек?

Для багатьох з нас це місце є джерелом інформації, для інших – місцем, куди можна прийти і попрацювати у затишку, для третіх – це центри інтелектуального дозвілля, де можна з користю провести свій час.

Бібліотеки існують протягом тисячоліть, їх історія пронизана унікальними фактами й загадками.

До Всеукраїнського дня бібліотек пропонуємо Вам дізнатися цікаві факти з історії бібліотек нашої держави та світу:

 • -Найстарішою з бібліотек на території України була бібліотека Ярослава Мудрого – перша бібліотека Київської Русі. Уперше про неї згадується під 1037 рік. В 1969 році у Софієвському монастирі у Києві встановлено пам’ятний знак на честь заснування першої бібліотеки.
 • -Найстарішою з діючих бібліотек можна вважати Наукову бібліотеку Львівського університету, засновану у 1608 році при колегії єзуїтів.
 • -Перша публічна бібліотека в Україні відкрилась в Одесі 1830 р. Це була приватна платна «бібліотека читання» при книгарні одеського книгопродавця Клочкова Н.А., яка включала близько 1000 книг. Їх можна було одержати під грошову заставу або купити в книгарні.
 • -Найбільша бібліотека в Україні – Національна бібліотека В.І. Вернадського, яка має одне з найбільших бібліотечних сховищ в світі-15 млн. одиниць.
 • -Музей книги і друкарства України знаходиться на території Національного Києво-Печерського історіко-культурного заповідника у будинку колишньої лаврської друкарні , заснованої архімандритом Єлисеєм Плетенецьким. У музеї зібрані багаті скарби книжкової культури українського народу( близько 56 тис. одиниць зберігання).
 • -Перші бібліотеки були складами в певному значенні цього слова. Найдревнішу, вік якої 5000 років, археологі знайшли на терріторії колишньої Месапотамії. Вона являла собою склад з 30000 глиняних табличок, що містили в основному укази і закони.
 • -Бібліотеки древніх єгиптян, були призначені тільки для царів та жреців.
 • -Перша у світі публічна бібліотека була відкрита в американському Бостоні в 1854 році. У заяві мера міста було сказано: «Майбутнє демократії залежить від освіченості громадян. Освіченість громадян залежить від розвитку публічних бібліотек. Кожен громадянин має право на приналежні суспільству джерела інформації».
 • -Американський магнат сталеливарної промисловості Ендрю Карнеги ввійшов в історію не завдяки величезному багатству, ні, Ендрю Карнегі залишився в історії як дійсний фанат бібліотечної справи. Він вірив, що майбутнє народів прямо залежить від вільного поширення знань. Карнегі витратив біля двох третин свого багатства на будову та оснащення 3000 бібліотек в англомовних країнах.
 • -Американський бібліотекар Мелвіл Дьюі був помішаний на ефективності бібліотечної справи і наприкінці ХІХ – початку ХХ століть одноосібно придумав усе те, без чого неможлива сучасна бібліотека: каталоги, нумерацію, відповідне розташування книг у книгосховищі. Він же розробив систему видачі книг додому і штрафів за їх несвоєчасне повернення.
 • -Найзагадковіша бібліотека в історії – це легендарна бібліотека Івана Грозного. За однією з версій, бібліотека була їм захована. Її пошуки ведуться вже кілька століть. Є припущення, що вона замурована в підземеллях Кремля.

Цікаві моменти з сучасного життя бібліотек світу:

 • -Місцева влада Мадрида відкрила на 8 станціях метро так звані філіали BIBLIOMETRO. Це невеличкі кіоски, що нагадують бібліотеки. У кожному знаходиться близько 500 книг. Подорожній може підійти і вибрати собі одну зі списку, а потім безкоштовно користуватися нею до 15 днів.
 • -Бельгійські бібліотеки, щоб принадити до читальних залів відвідувачів, обіцяють їм романтичне побачення. Влаштовують масову зустріч, на якій присутні можуть познайомитися, а потім за допомогою книг запросити одне одного на побачення.
 • Японії створили робота, який дає можливість читати книги не заходячи в бібліотеку. Він нагадує коробку 50х45 см на колесах, оснащену цифровою відеокамерою і особливою механічною ручкою. Керування ним здійснюється через інтернет. Машина здатна вибрати книгу і своїми механічними пальцями перегортати сторінки, передаючи зміст на дисплей користувача. Робот створений для людей, які не мають часу ходити до бібліотеки. Також його перевагою є те, що він може «обслуговувати» читачів навіть уночі.
 • -Людина замість енциклопедії –саме так можна охарактеризувати нову послугу однієї із бібліотек Голландії. Той, хто цікавиться культурою чи звичаями, наприклад, мусульман, циган, може за гроші орендувати на годину «живу енциклопедію» - представника того чи іншого народу і таким чином отримати інформацію.
 • Фінляндії працює 197 бібліобусів. Вони протягом дня відвідують школи, дитячи садочки, лікарні, будинки пристарілих, а також тих, кому важко вийти з дому. Внутрішня наповненість книгами бібліобуса змінюється залежно від типу тієї соціальної групи, яку він має відвідати.
 • -Жителі британського селища Уестбері-саб-Менділ зробили з телефонної будки найменшу у світі бібліотеку. Вона працює цілодобово. Принцип роботи простий – відвідувачі кладуть на полицю уже прочитану книгу і беруть нову.

Змінюється світ, змінюються погляди,новітні технології повністю заволоділи життям людства, але як і тисячі років тому бібліотека є тим унікальним середовищем, де людина збагачується інтелектуально та емоційно завдяки доступу до великого обсягу інформації до надбань науки і культури. А за всім цим стоять спеціалісти високої кваліфікації, справжні професіонали, найкраще надбання любої бібліотеки - бібліотекари.

Прийміть найщиріші вітання з нагоди професійного свята! Нехай Ваша життєва енергія, творча наснага будуть гарантією великих досягнень у роботі, а кожна розпочата справа стане ще однією сходинкою до вершин успіху. Миру, добра, міцного здоров’я, удачі, благополуччя, радості, любові, гарного настрою!!!

Хай Божою милістю зігріваються Ваші добрі справи, а гармонія зі світом надихає на здійснення всіх мрій!

Електронні скриньки бібліотеки, що знаходяться на поштових сервісах поза межею України, можуть не працювати з технічних причин.
Вибачте за незручності.

Варіаційні принципи будівельної механіки. Нариси з історії.
Баженов В. А. Варіаційні принципи будівельної механіки. Нариси з історії.
Читати далі

Плеяда видатних науковців КНУБА

Видатні випускники КНУБА

Будівничі Києва

Календар України

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer