Всеукраїнський день бібліотек

«Бібліотеки – це свобода. Свобода читати, свобода спілкуватися… Якщо Ви не цінуєте бібліотеки, значить, Ви не цінуєте інформацію, культуру та мудрість»
Ніл Гейман


30 вересня 2018 року відзначається 20-річниця (згідно з Указом Президента України від 14 травня 1998 № 471/98) з дня проголошення Всеукраїнського дня бібліотек.

Як починається наше знайомство з дивовижним світом бібліотек?

Для багатьох з нас це місце є джерелом інформації, для інших – місцем, куди можна прийти і попрацювати у затишку, для третіх – це центри інтелектуального дозвілля, де можна з користю провести свій час.

Бібліотеки існують протягом тисячоліть, їх історія пронизана унікальними фактами й загадками.

До Всеукраїнського дня бібліотек пропонуємо Вам дізнатися цікаві факти з історії бібліотек нашої держави та світу:

 • -Найстарішою з бібліотек на території України була бібліотека Ярослава Мудрого – перша бібліотека Київської Русі. Уперше про неї згадується під 1037 рік. В 1969 році у Софієвському монастирі у Києві встановлено пам’ятний знак на честь заснування першої бібліотеки.
 • -Найстарішою з діючих бібліотек можна вважати Наукову бібліотеку Львівського університету, засновану у 1608 році при колегії єзуїтів.
 • -Перша публічна бібліотека в Україні відкрилась в Одесі 1830 р. Це була приватна платна «бібліотека читання» при книгарні одеського книгопродавця Клочкова Н.А., яка включала близько 1000 книг. Їх можна було одержати під грошову заставу або купити в книгарні.
 • -Найбільша бібліотека в Україні – Національна бібліотека В.І. Вернадського, яка має одне з найбільших бібліотечних сховищ в світі-15 млн. одиниць.
 • -Музей книги і друкарства України знаходиться на території Національного Києво-Печерського історіко-культурного заповідника у будинку колишньої лаврської друкарні , заснованої архімандритом Єлисеєм Плетенецьким. У музеї зібрані багаті скарби книжкової культури українського народу( близько 56 тис. одиниць зберігання).
 • -Перші бібліотеки були складами в певному значенні цього слова. Найдревнішу, вік якої 5000 років, археологі знайшли на терріторії колишньої Месапотамії. Вона являла собою склад з 30000 глиняних табличок, що містили в основному укази і закони.
 • -Бібліотеки древніх єгиптян, були призначені тільки для царів та жреців.
 • -Перша у світі публічна бібліотека була відкрита в американському Бостоні в 1854 році. У заяві мера міста було сказано: «Майбутнє демократії залежить від освіченості громадян. Освіченість громадян залежить від розвитку публічних бібліотек. Кожен громадянин має право на приналежні суспільству джерела інформації».
 • -Американський магнат сталеливарної промисловості Ендрю Карнеги ввійшов в історію не завдяки величезному багатству, ні, Ендрю Карнегі залишився в історії як дійсний фанат бібліотечної справи. Він вірив, що майбутнє народів прямо залежить від вільного поширення знань. Карнегі витратив біля двох третин свого багатства на будову та оснащення 3000 бібліотек в англомовних країнах.
 • -Американський бібліотекар Мелвіл Дьюі був помішаний на ефективності бібліотечної справи і наприкінці ХІХ – початку ХХ століть одноосібно придумав усе те, без чого неможлива сучасна бібліотека: каталоги, нумерацію, відповідне розташування книг у книгосховищі. Він же розробив систему видачі книг додому і штрафів за їх несвоєчасне повернення.
 • -Найзагадковіша бібліотека в історії – це легендарна бібліотека Івана Грозного. За однією з версій, бібліотека була їм захована. Її пошуки ведуться вже кілька століть. Є припущення, що вона замурована в підземеллях Кремля.

Цікаві моменти з сучасного життя бібліотек світу:

 • -Місцева влада Мадрида відкрила на 8 станціях метро так звані філіали BIBLIOMETRO. Це невеличкі кіоски, що нагадують бібліотеки. У кожному знаходиться близько 500 книг. Подорожній може підійти і вибрати собі одну зі списку, а потім безкоштовно користуватися нею до 15 днів.
 • -Бельгійські бібліотеки, щоб принадити до читальних залів відвідувачів, обіцяють їм романтичне побачення. Влаштовують масову зустріч, на якій присутні можуть познайомитися, а потім за допомогою книг запросити одне одного на побачення.
 • Японії створили робота, який дає можливість читати книги не заходячи в бібліотеку. Він нагадує коробку 50х45 см на колесах, оснащену цифровою відеокамерою і особливою механічною ручкою. Керування ним здійснюється через інтернет. Машина здатна вибрати книгу і своїми механічними пальцями перегортати сторінки, передаючи зміст на дисплей користувача. Робот створений для людей, які не мають часу ходити до бібліотеки. Також його перевагою є те, що він може «обслуговувати» читачів навіть уночі.
 • -Людина замість енциклопедії –саме так можна охарактеризувати нову послугу однієї із бібліотек Голландії. Той, хто цікавиться культурою чи звичаями, наприклад, мусульман, циган, може за гроші орендувати на годину «живу енциклопедію» - представника того чи іншого народу і таким чином отримати інформацію.
 • Фінляндії працює 197 бібліобусів. Вони протягом дня відвідують школи, дитячи садочки, лікарні, будинки пристарілих, а також тих, кому важко вийти з дому. Внутрішня наповненість книгами бібліобуса змінюється залежно від типу тієї соціальної групи, яку він має відвідати.
 • -Жителі британського селища Уестбері-саб-Менділ зробили з телефонної будки найменшу у світі бібліотеку. Вона працює цілодобово. Принцип роботи простий – відвідувачі кладуть на полицю уже прочитану книгу і беруть нову.

Змінюється світ, змінюються погляди,новітні технології повністю заволоділи життям людства, але як і тисячі років тому бібліотека є тим унікальним середовищем, де людина збагачується інтелектуально та емоційно завдяки доступу до великого обсягу інформації до надбань науки і культури. А за всім цим стоять спеціалісти високої кваліфікації, справжні професіонали, найкраще надбання любої бібліотеки - бібліотекари.

Прийміть найщиріші вітання з нагоди професійного свята! Нехай Ваша життєва енергія, творча наснага будуть гарантією великих досягнень у роботі, а кожна розпочата справа стане ще однією сходинкою до вершин успіху. Миру, добра, міцного здоров’я, удачі, благополуччя, радості, любові, гарного настрою!!!

Хай Божою милістю зігріваються Ваші добрі справи, а гармонія зі світом надихає на здійснення всіх мрій!

Електронні скриньки бібліотеки, що знаходяться на поштових сервісах поза межею України, можуть не працювати з технічних причин.
Вибачте за незручності.

Дизайн інтер’єру, меблів та обладнання
Сергій Сьомка,
Євген Антонович

Дизайн інтер’єру, меблів та обладнання
Читати далі

Плеяда видатних науковців КНУБА

Видатні випускники КНУБА

Будівничі Києва

Календар України

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer