Іван Григорович Григорович-Барський

До 300-річчя з дня народження

Будівничі Києва

GrigrBarsk.jpgІван Григорович Григорович-Барський (1713-1791) – славетний український архітектор, майстер українського бароко.

Син київського купця, навчався в Києво-Могилянській академії, жив і творив в Києві на Подолі, де збудував багато чудових споруд.

Іван Григорович-Барський був заможним міщанином, мав 15 дітей, мав успішний бізнес, був депутатом Київського магістрату.

Вже в досить зрілому віці, коли пройшов навчання інженерно-будівельній справі на будівництвах інших зодчих, зайнявся архітектурною творчістю.

Так розпочалась його кар’єра, як інженера так і архітектора.

Використовуючи прийоми західноєвропейської архітектури Григорович-Барський застосовує їх у своїй творчості, відповідно до традицій та національних особливостей. Ці нові композиційні принципи бароко і стали тією особливістю в архітектурі, яку називають українським бароко.

У 1748-1749 рр. Григорович-Барський розробив та побудував міський водогін. Це була складна і оригінальна система гідротехнічних споруд з фонтанним павільйоном. Тепер на цьому місці фонтан Самсон.

Пізніше за його проектами в Києві будуються та реконструюються церковні та світські споруди, які не збереглися до нашого часу.

Протягом багатьох років архітектор працює в Кирилівському монастирі, перебудовує трапезну Софійського монастиря, керує відбудовою Царського палацу на Подолі, будує Бурсу Києво-Могилянської Академії та ще безліч церковних, громадських, господарських споруд.

С кінця 60-х років 18 ст .він стає найбільш популярним архітектором в Києві. За його проектами споруджуються: Дзвіниця в Козельці, церква в Золотоноші і Межигір’ї та інших містах.

На жаль, багато з робіт зодчого не збереглись до нашого часу, але й ті що залишились дають уявлення про нього як про геніального архітектора.

Руїни переслідують творчий спадок Григоровича-Барського, як і всю українську історію.

Лише стіни залишилися від унікальної по інженерним рішенням трапезної церкви Костянтина та Єлени та барочної дзвіниці. Церква Богородиці Пирогощі після численних перебудовувань знову і знову горіла, відроджувалась, гинула під тиском недолугих перебудов, поки на її місці не залишились тільки фундаменти.

Невтомний характер та творча енергія спонукали зодчого до нових архітектурних творінь.

З будівель які збереглися привертають увагу: Набережно-Микільська церква (1772-1775рр.) на вулиці Григорія Сковороди, «городской магазин» - колишній хлібний склад на Братській,2, одна з його останніх робіт – реконструкція Малої Софії (нинішня трапезна Софійського монастиря) та небагато інших.

Іван Григорович Григорович-Барський Свято-Покровська церква Перлиною українського бароко, найяскравішим майстром якого був Іван Григорович-Барський, залишається, перш за все, Свято-Покровська церква (1766р.).

Споруду зодчий декорував вишуканими орнаментальними рослинними композиціями і оригінальними деталями.

Ця церква і досі у всій своїй красі і величі височіє на однойменній вулиці, що на Подолі в Києві.

Іван Григорович-Барський помер в Києві в 1791 році, похований на Подолі біля відбудованої ним церкви Богородиці Пирогощі, точно місце його могили не встановлено.

Список літератури:

Жизнь и бессмертие Ивана Григоровича-Барского / М. Воронова // Личности – 2013. -- №7 (59). – С. 62-77.

Невідомі факти життя і творчості Івана Григоровича-Барського / Т. Кілессо // Архітектура України .— 1992. -- №3 -- С. 52-54.

История городов и сел Украинской ССР: В 26-ти т. Киев / Гл. ред. коллегия П.Т. Тронько, ред.коллегия тома Т.В. Главак. - Изд. 3-е дополненное. - Киев : Гл. редакция Укр. Сов. Энциклопедии, 1982. - Книга. - 624с. : илл.

Толочко Л. І.
Подільські храми Києва / Л. І. Толочко, М. Г. Дегтярьов. – К.: Техніка, 2003. – 176 с.: іл. (Нац. святині України). – Бібліогр.: с. 170-173.

Архитектура древнего Киева / Асеев Ю. С. – Киев: Будівельник, 1982. – 160 с.

Електронні скриньки бібліотеки, що знаходяться на поштових сервісах поза межею України, можуть не працювати з технічних причин.
Вибачте за незручності.

Варіаційні принципи будівельної механіки. Нариси з історії.
Баженов В. А. Варіаційні принципи будівельної механіки. Нариси з історії.
Читати далі

Плеяда видатних науковців КНУБА

Видатні випускники КНУБА

Будівничі Києва

Календар України

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer