Іван Григорович Григорович-Барський

До 300-річчя з дня народження

Будівничі Києва

GrigrBarsk.jpgІван Григорович Григорович-Барський (1713-1791) – славетний український архітектор, майстер українського бароко.

Син київського купця, навчався в Києво-Могилянській академії, жив і творив в Києві на Подолі, де збудував багато чудових споруд.

Іван Григорович-Барський був заможним міщанином, мав 15 дітей, мав успішний бізнес, був депутатом Київського магістрату.

Вже в досить зрілому віці, коли пройшов навчання інженерно-будівельній справі на будівництвах інших зодчих, зайнявся архітектурною творчістю.

Так розпочалась його кар’єра, як інженера так і архітектора.

Використовуючи прийоми західноєвропейської архітектури Григорович-Барський застосовує їх у своїй творчості, відповідно до традицій та національних особливостей. Ці нові композиційні принципи бароко і стали тією особливістю в архітектурі, яку називають українським бароко.

У 1748-1749 рр. Григорович-Барський розробив та побудував міський водогін. Це була складна і оригінальна система гідротехнічних споруд з фонтанним павільйоном. Тепер на цьому місці фонтан Самсон.

Пізніше за його проектами в Києві будуються та реконструюються церковні та світські споруди, які не збереглися до нашого часу.

Протягом багатьох років архітектор працює в Кирилівському монастирі, перебудовує трапезну Софійського монастиря, керує відбудовою Царського палацу на Подолі, будує Бурсу Києво-Могилянської Академії та ще безліч церковних, громадських, господарських споруд.

С кінця 60-х років 18 ст .він стає найбільш популярним архітектором в Києві. За його проектами споруджуються: Дзвіниця в Козельці, церква в Золотоноші і Межигір’ї та інших містах.

На жаль, багато з робіт зодчого не збереглись до нашого часу, але й ті що залишились дають уявлення про нього як про геніального архітектора.

Руїни переслідують творчий спадок Григоровича-Барського, як і всю українську історію.

Лише стіни залишилися від унікальної по інженерним рішенням трапезної церкви Костянтина та Єлени та барочної дзвіниці. Церква Богородиці Пирогощі після численних перебудовувань знову і знову горіла, відроджувалась, гинула під тиском недолугих перебудов, поки на її місці не залишились тільки фундаменти.

Невтомний характер та творча енергія спонукали зодчого до нових архітектурних творінь.

З будівель які збереглися привертають увагу: Набережно-Микільська церква (1772-1775рр.) на вулиці Григорія Сковороди, «городской магазин» - колишній хлібний склад на Братській,2, одна з його останніх робіт – реконструкція Малої Софії (нинішня трапезна Софійського монастиря) та небагато інших.

Іван Григорович Григорович-Барський Свято-Покровська церква Перлиною українського бароко, найяскравішим майстром якого був Іван Григорович-Барський, залишається, перш за все, Свято-Покровська церква (1766р.).

Споруду зодчий декорував вишуканими орнаментальними рослинними композиціями і оригінальними деталями.

Ця церква і досі у всій своїй красі і величі височіє на однойменній вулиці, що на Подолі в Києві.

Іван Григорович-Барський помер в Києві в 1791 році, похований на Подолі біля відбудованої ним церкви Богородиці Пирогощі, точно місце його могили не встановлено.

Список літератури:

Жизнь и бессмертие Ивана Григоровича-Барского / М. Воронова // Личности – 2013. -- №7 (59). – С. 62-77.

Невідомі факти життя і творчості Івана Григоровича-Барського / Т. Кілессо // Архітектура України .— 1992. -- №3 -- С. 52-54.

История городов и сел Украинской ССР: В 26-ти т. Киев / Гл. ред. коллегия П.Т. Тронько, ред.коллегия тома Т.В. Главак. - Изд. 3-е дополненное. - Киев : Гл. редакция Укр. Сов. Энциклопедии, 1982. - Книга. - 624с. : илл.

Толочко Л. І.
Подільські храми Києва / Л. І. Толочко, М. Г. Дегтярьов. – К.: Техніка, 2003. – 176 с.: іл. (Нац. святині України). – Бібліогр.: с. 170-173.

Архитектура древнего Киева / Асеев Ю. С. – Киев: Будівельник, 1982. – 160 с.

Електронні скриньки бібліотеки, що знаходяться на поштових сервісах поза межею України, можуть не працювати з технічних причин.
Вибачте за незручності.

Дизайн інтер’єру, меблів та обладнання
Сергій Сьомка,
Євген Антонович

Дизайн інтер’єру, меблів та обладнання
Читати далі

Плеяда видатних науковців КНУБА

Видатні випускники КНУБА

Будівничі Києва

Календар України

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer