Музи Тараса Шевченка

"Мені ж, мій Боже, на землі

Подай любов, сердечний рай!

І більш нічого не давай!"

«Молитва»; 24.V 1860, С.-Петербург

Музи Тараса Шевченка

За життя український геній не був позбавлений щирої прихильності та уваги жінок. Простакувата петербурзька наймичка, сільська дівчина, актриса театру, юна німкеня-натурниця, княжна, дружина полковника, донька священика, дружина давнього друга… Всі ці жінки були частиною особистого життя поета.


 

Оксана Коваленко

Дитячим коханням Шевченка вважається його ровесниця та сусідка Оксана Коваленко. Саме про неї поет згадує у вірші «Мені тринадцятий минало…».

Ядвіга Гусиковська

Гарненька кравчиня польського походження Ядвіга Гусиковська, з якою юний Шевченко познайомився 1830 року у Вільно, стала першим коханням поета.

Амалія Клодберг

Другим захопленням Тараса Шевченка стала 15-річна дівчина-натурниця німецького походження Амалія Клодберг.

Тарас намалював її портрет у ліжку з розпущеним волоссям та підписав його «Чевченко»

Варвара Репніна

Із княжною Варварою Репніною Шевченко познайомився під час свого першого приїзду в Україну У відомій посвяті до поеми «Тризна», адресованій Варварі, Шевченко назвав її добрим ангелом.

Ганна Закревська

У червні 1843 року на балу в Мойсівці онук Петра Забіли Віктор (побратим Тараса) познайомив його з дружиною полковника Платона Закревського Ганною

Агата Ускова

Під час заслання Шевченко закохався в дружину коменданта Новопетрівської фортеці Агату Ускову. Вона була його справжнім платонічним коханням

Катерина Піунова

Коли поету йшов 44-ий рік він остаточно вирішив одружитися з молодою «простою» дівчиною. Під час перебування у Нижньому Новгороді по дорозі з Петербурга до Москви після заслання на сцені місцевого театру Шевченко побачив акторку Катерину Піунову.

Марія Шевченко

З дружиною давнього друга, вченого, історика і фольклориста Михайла Максимовича Марією Шевченко спілкувався в Москві. Тарас подарував їй автограф вірша «Садок вишневий коло хати…».

Харитина Довгополенко, Кошиця Феодосія

У садибі в Корсуні свого свояка-однофамільця Варфоломея Шевченка жила 17-річна кріпачка князя Лопухіна Харитина Довгополенко. Спочатку Тарас не звернув на неї уваги, але після повернення до Петербурга почав просити Варфоломея видати за нього Харитину. Це сватання успіху не принесло, дівчина не хотіла йти «за такого старого та лисого».

Під час перших відвідин України у Кирилівці Шевченку сподобалась донька священика Григорія Кошиці Феодосія. Вона відповіла взаємністю. На той час їй було 17 років. Після отримання посади у Київському університеті Тарас надумав влаштувати своє особисте життя, але батьки дівчини були проти.

Ликерія Полусмак

Колишня наймичка Ликерія Полусмак, яку Шевченко звільнив від кріпацтва, була останнім коханням поета

Subscribe to Музи Тараса Шевченка