ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

27 жовтня – у День української писемності та мови,  студенти, викладачі, співробітники та гості  Київського національного університету будівництва і архітектури мали  чудову нагоду вкотре належно вшанувати її, приймаючи участь у написанні Всеукраїнського радіодиктанту  національної єдності.

Головний  читальний  зал  Бібліотеки КНУБА традиційно став місцем проведення   флешмобу  любові до рідної української мови.  Позитивна енергія та почуття переповнювали  усіх зібравшихся і найміцніші серед них – любов до Країни та віра в Перемогу! Ми живемо в тяжкі часи, але робимо це яскраво, намагаємося залишити по собі позитивний слід.

Цьогоріч  Всеукраїнський національний диктант єдності мав назву "Дороги України". Темою тексту диктанту  стали: єдність і спільність, біль та любов, співжиття під час війни і співжиття після,  досвід, що гартується війною, який складно зрозуміти, пояснити, передати словами… Авторкою тексту  радіодиктанту стала поетеса, перекладачка, авторка прозових творів, лауреатка Шевченківської премії –  Катерина Калитко. Текст читав актор, театральний режисер, виконавець ролі Івана Довбуша у популярному фільмі "Довбуш"  - Олексій Гнатковський.

Після Радіодиктанта національної єдності  та невеликої перерви всі бажаючі зібралися на відкриту лекцію професора, політичного та громадського діяча Миколи Томенка  «Духовні символи України: історичний огляд національних, пісенних та поетичних символів нашої країни».

Тема  лекції близька та цікава кожному українцю -  позитивне просування іміджу України в світі крізь призму державних, духовних, політичних символів.

Насамперед, таким символам є наш державний гімн,  перший текст Павла Чубинського,  який пройшов десятиліття випробувань та кілька разів об’єднав Україну. Це  наш духовний гімн «Молитва  за Україну» -  Олександра Кониського та Миколи Лисенка. А наш «Щедрик» - слова народні,  музика Миколи Леонтовича,  який звучав у 17 країнах та прорвав блокаду України у світ.

До пісенних символів України належить «Червона калина» - козацька пісня 17 сторіччя у музикальній версії Степана Чернецького, що стала візитівкою України, особливо з початком війни росії проти України. Символами  української культури стали  пісні «Червона Рута»  Володимира Івасюка та «Україна» - Тараса Петриненко та інші.

Ці пісні набули політичного характеру, став  носіями духу України!

Сучасне гасло: « Слава Україні! Героям Слава!» – неформальний девіз нашої держави. А вперше його використали  ще у 19 сторіччі студенти Харківщини. Усі елементи українства показують -  ми миролюбна держава, але зможемо себе захистити!

До духовних маркерів, що визначають українську націю, відносимо поезію Тараса Шевченка «І мертвим і живим…», Володимира  Сосюри «Любіть Україну», Василя Симоненка «Молитва про Україну», Віктора Баранова «До українців» та багато інших поетичних творів.

Лекцію Микола Томенко закінчив зверненням до переповненого залу слухачів: « Вивчаємо нашу  історію. Шануємо нашу культуру. Слава Україні!»

Не хлібом єдиним живе людина -  і це прекрасно, коли відбуваються такі заходи, збагачуючи духовно та  морально нашу молодь.

Чекаємо на подальші цікаві зустрічі з Миколою Володимировичем Томенко.

 

Автор тексту : Накалюжна Ольга Іванівна, бібліотекар І категорії

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ