Перлини рідкісного фонду бібліотеки КНУБА

  Фонд цінних та рідкісних видань бібліотеки КНУБА являє собою перлину всього фонду бібліотеки. В ньому зберігаються близько 5 тис. цінних і рідкісних книг ХV – ХХ століть англійською, німецькою, французькою, італійською, українською та російською мовами. Бібліотека КНУБА започаткувала для усіх зацікавлених читачів цикл віртуальних виставок: «Перлини рідкісного фонду бібліотеки КНУБА», де усі бажаючі мають можливість більш детально ознайомитися з книжковими скарбами бібліотеки. Знайомство з фондом цінних і рідкісних видань почнемо з колекції всесвітньо відомого «Энциклопедического словаря» Ф.А. Брокгауза та І.А. Ефрона. Видавництво Брокгауза та Ефрона засновано у 1889 році, в Петербурзі, російським топографом І.А. Ефроном і німецькою фірмою Ф.Брокгауза за ініціативою С.А. Венгерова. «Энциклопедический словарь» став найголовнішим виданням фірми. Його перше видання налічувало 82 основних і 4 додаткових напівтомів (усього 43 т.). Енциклопедія містить 121240 статей, 7800 ілюстрацій, 225 мап, а її тираж сягав 75 тисяч примірників.

img3

 

  Ініціатор видавництва «Энциклопедического словаря» Ф.А. Брокгауза та І.А. Ефрона - Венгеров Семен Опанасович – відомий бібліограф та істориком літератури та суспільної думки. У 1891- 1897 роках він обіймав посаду редактора відділу літератури. Близько 100 його статей розміщені у Словарі.

img2

 

  Першим редактором Словника (напівтомів 1-8), у 1831 – 1891роках був Іван Юхимович Андріївський – російський письменник, юрист, історик, педагог, ректор С.-Петербурзького університету, директор С.-Петербургського Імператорського Археологічного Інституту. Він започаткував розробку концепції універсального енциклопедичного видання. Подальше видання Словника продовжилося за редакцією професора Ф.Ф. Петрушевського, письменника К.К. Арсеньєва та видатних учених – редакторів відділів:

  • проф. Д.І.Менделеєв (відділ хіміко-технічний та фабрично-заводський);
  • проф. Е.К.Брандт (відділ біологічних наук);
  • проф. А.І. Воєйкова (відділ географії);
  • Володимир Соловйов (відділ філософії;
  • проф. В.Т. Собичевський (відділ сільськогосподарський та лісоводство);
  • С.В. Венгеров (відділ історії літератури);
  • проф. Н.Ф. Соловйова (відділ музики).

photo5253906504355001055.jpg   photo5253906504355001058.jpg   photo5253906504355001057.jpg

  Значна насиченість словника фактичним матеріалом, велика кількість бібліографічних відомостей зберігають за ним значення важливого довідкового видання, не зважаючи на солідний вік. Крім науково- практичного значення, Енциклопедичний словник Брокгауза та Єфрона –яскравий приклад мистецтва дореволюційного книговидання. Енциклопедія містить величезну кількість майстерно виконаних кольорових і чорно-білих ілюстрацій та карт. В скарбницях нашої бібліотеки налічуеться 41 том і 2 додаткових напівтоми. «Енциклопедичний словник Брокгауза і Єфрона», як і багато інших, звичайно, можна, знайти в ІНТЕРНЕТІ. Але щоб побачити і потримати в руках «ті самі» видання словників і енциклопедій, якими зачитувались освічені люди кінця ХІХ –початку ХХ ст., варто відвідати читальну залу бібліотеки, яка знаходиться в лабораторному корпусі (кім. 7715).

Запрошуємо до ознайомлення!

P.S.  Далі буде…