Цікаві факти про вишиванку

Автор тексту

Накалюжна О. І., бібліотекар бібліотеки КНУБА


 

Цікаві факти про вишиванку

Яскравою намистиною у низці святкувань виблискує День вишиванки.. Вишиванка є своєрідним унікальним кодом українського етносу з зашифрованими оберегами, символами та знаками. А вишиті сорочки, спідниці, сукні сучасним красуням та красеням пасують так саме, як і 300 років тому їх пращурам. Без перебільшення, жіночі вишиванки, - це «маленька чорна сукня» ХХІ століття.

Простий флешмоб студентів перетворився на могутній патріотичний рух серед українців усього світу

- Першу школу вишиванки в Київській Русі було створено ще в ХІ столітті. ЇЇ заснувала Анна, сестра Володимира Мономаха. У ній опановували мистецтво гаптування золотом і сріблом.

- Дівчата навчались вишивати з 5 років. Юна рукодільниця вже в 5 років уміла тримати голку з ниткою, оздоблювати одяг найпростішими швами. - Вишиванки мали розподіл за кольором. Чорні вишиванки одягалися виключно чоловіками. Сині вишиті сорочки були у гардеробі жінок, які не хотіли чи не могли народжувати, або у маленьких дівчаток до 12 років.

- Кожна дівчина повинна була вишити сорочку своєму майбутньому чоловікові. Вишиваючи сорочку, дівчата нашіптували старовинне заклинання: «Якою білою є сорочка на тілі, таким щоб і чоловік до жінки був». Вважалося, якщо сорочка втратить свою білизну після чергового прання, отже, як кажуть в народові: «скочив чоловік у гречку».

- Чумаки довіряли прання своєї сорочки тільки одній дівчині. Інші жінки до такого сакрального ритуалу не допускалися. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.

- Колір ниток для вишиванок закріплювали тістом. До появи анілінових барвників вишивальниці використовували виключно природні фарби у вигляді відварів, настоянок із трав, кори, квітів, соку плодів. Наприклад, усі відтінки жовтого отримували із пшеничної соломи, а щоб тон був золотим, ці нитки запікали у житньому тісті. Термічна обробка у поєднанні з опарою закваски фіксували відтінок на віки.

- Вишиванка не була повсякденним одягом українців, вони ніколи не носили вишиванок на щодень. Були сорочки для буднів, які так і називалися «буденками». Вони зовсім нічим не прикрашалися. - Весільний посаг нареченої налічував кілька десятків вишитих сорочок.

- Техніка хрестиком стала популярною лише у ХІХ ст.. До 1860 року популярними в Україні були низинка, верхоплут, козлик та інші види швів. Хрестик прийшов до українських вишивальниць з Європи.

- Популярністю та зацікавленістю вишивальниць різного віку техніка вишиванки завдячує компанії «Товарищество Брокар і Ко», заснованій підприємцем Генрі Брокар. Цікаво, що парфумоване мило, яке було одним із найбюджетніших товарів парфюмерно-косметичних магазинів компанії, загортали у схеми-орнаменти вишивки хрестиком. Таке пакування, як і сам товар, було дуже популярним серед населення.

- Нитки для вишиванок у техніці «білим по білому» готувались три роки, а походить ця унікальна техніка з Полтавщини. Головним, цікавим і найдовготривалішим процесом ставало відбілювання ниток. Полтавські вишивальниці придумали цікаву річ: розтилати нитки на березі річок у найбільшу спеку. Так 4 стихії (вода-сонце-повітря-земля) заряджали нитки. Та й з практичної точки зору річка добре відбивала сонячні промені й пряжа природно вигорала до білосніжних відтінків.

- Про українську вишиванку писав журнал Vogue у 2015 році, а сам вишитий одяг був названий трендом 2016 року. Зараз українські мотиви систематично використовують у своїх колекціях імениті дизайнери.

- День Вишиванки відзначають у 60 країнах. Флешмоби у вишиванках та марші у вишиванках популярні не лише в Україні, але і в країнах, де присутня українська діаспора.

- Вишиванка зображена на двадцяти гривневій купюрі, а точніше Іван Франко у вишитій сорочці. Письменник першим серед інтелігенції пропагував вишитий одяг у поєднанні з класичними піджаками, камізельками, тренчами.

- У день вишиванки в Україні вишитим строєм вбирають навіть пам’ятники. Так, у 2016 році вишиті сорочки приміряли на себе скульптура Либіді та Засновникам Києва на Майдані незалежності. Тематичним декором у вигляді стрічок з червоно-чорними візерунками, гуцульськими мотивами прикрашають автівки, будинки, домашніх улюбленців, валізи та сумки.

- У Києві, серед інших святкових заходів, триває показ фільму «Спадок нації» - першого документального повнометражного фільму про вишиті сорочки.

День вишиванки в Україні немає фіксованої дати. Щороку святкування припадає на третій четвер травня. Колективи, родини змагаються за звання кращих у своїх вишиванках. У 2021 році на вулицях побільшає людей у вишитих сорочках, сукнях, спідницях, туніках. Колектив бібліотеки КНУБА приєднується до цього патріотичного змагання – зустрінемо свято в яскравих обновках з національним колоритом!


 

 

 

 

 

 

Додоткові малюнки