Гетьмани України

Особливою національною рисою в історії України є період Гетьманщини, що охоплює час з ХVIІ ст. до середини ХVIIІ ст..

Українська Гетьманська держава за роки свого існування мала 17 гетьманів. Богдан Хмельницький, Іван Виговський, Петр Дорошенко, Іван Мазепа, Пилип Орлик, Дмитро Вишневський, Петро Сагайдачний, Кирило Разумовський - найбільш значущі гетьмани, які залишили вагомий внесок в історії нашої країни. Усі вони були носіями ідеї незалежної самостійної української держави. Втіленню цієї ідеї в життя вони присвятили все своє життя, поставивши за мету - вибороти звільнення українського народу від панування чужинців. Діяти цим гетьманам довелося в найскладніших, найтяжчих, іноді найтрагічніших для України історичних умовах.

Гетьмани були талановитими воєначальниками , видатними державними й політичними діячами, віртуозними дипломатами, меценатами. Вони належали до тих постатей, чиїми іменами називають епохи.

Цікаві факти з життя Пилипа Орлика

11 жовтня 2022 року, виповнюється 350 років з дня народження Пилипа Степановича Орлика – українського політичного, державного і військового діяча, Гетьмана Війська Запорозького у вигнанні (1710-1742), поета, публіциста. Він один з упорядників першої у світі Конституції – першого козацького суспільного договору.

За походженням, Пилип Орлик був литвином (білорусом). Народився майбутній гетьман також на території сучасної Білорусі, у селі Косута.

Гетьман був дуже обізнаною людиною,окрім української мови, вільно володів польською, болгарською, арабською, шведською, німецькою, латинською та церковнослов’янською.

Політичну кар’єру у Війську Запорізькому Орлик почав як старший військовий канцелярист та заступник головного писаря.

Орлик — перший український політичний емігрант.

Конституція, створена Пилипом Орликом, була своєрідною спробою вгамувати суперечки між козаками та гетьманом. Завдяки їй Орлик вважається одним із перших політиків, які намагалися оформити своєрідну угоду між народом та владними гілками. Гетьман Пилип Орлик не лише творив українське законодавство, а й намагався збройно звільнити Україну з-під московського ярма. Він підписав угоду з Османською імперією, яка у 1710 р, дотримуючись цієї угоди, оголосила війну Московії.

Усе своє життя Пилип Орлик був справжнім борцем із корупцією — жорстко засуджував це явище та вважав його неприпустимим. 6 статей Конституції, написаної ним, присвячені саме боротьбі з корупцією.

Пилип Орлик, один із небагатьох у той час, підтримував ідею незалежної України. Це при тому, що діяч народився й помер за межами держави.

Поетичний доробок Орлика посправжньому вражає. Діяч залишив по собі такі книжки: «Прогностик щасливий», «Алкід Руський», «Гіппомен Сарматський» та безліч листів. До останніх своїх днів великий гетьман невтомно шукав підтримки української державності у володарів Франції, Великої Британії, Ватикану, Саксонії, Прусії, привертав увагу до трагічної долі рідної країни, розділеної між зажерливими сусідами.

На честь Пилипа Орлика названо аеропорт у Франції (паризький аеропорт Орлі). За однією з версій така назва присвячена 300-річчю з моменту появи першої Конституції (першого нормативно-правового акта такого характеру у Європі).

2011 р. в місті Крістіанстаді (Швеція) був урочисто відкритий пам’ятник Орлику. У Києві на честь Пилипа Орлика названо одну з центральних вулиць, де розташований пам’ятник гетьманові. Та, безумовно, найвеличніший пам’ятник гетьманові Орлику – його Конституція і ціле його життя, віддане ідеї побудови Української Держави.

Приклад, гідний наслідування і пошани!

Запрошуємо усіх бажаючих до бібліотеки КНУБА для ознайомлення з літературою про українську історію без прикрас. Вона драматична і трагічна, но це - наша історія, і переписати ми її не можемо і не маємо права, а можемо тільки не повторювати власних помилок, і маємо усвідомити вічні цінності: волю, свободу, почуття єдності, тому що по одинці ми безсилі, а разом неподолані.

Пишаймося видатними українцями!

Слава Україні!

 

Підбірка літератури про гетьманів України >> переглянути >>