“Подвиг жінки-українки в долі нашого народу став історичною традицією.
Вона бере початок ще від великої княгині Ольги. Впродовж століть жінка-
українка зберігала в собі прагнення до волі, яке поєднувалося з
почуттям високої гідності й відповідальності за щастя рідного народу…”
– Десятник Українських Січових Стрільців
Ганна Дмитерко
14 жовтня - серця мільйонів громадян України переповнюються гордістю та хвилюваннями. Чотири великі свята відзначає країна: - День захисника та захисниць України
- День Українського козацтва
- День святої Покрови Пречистої Богородиці
- 74-а річниця створення Української повстанської армії (УПА)
Вітаємо захисників та захисниць України, славетне Українське козацтво. Віддаємо шану героям, які захищали і захищають українську незалежність впродовж століть. Нехай Пресвята Богородиця покриє Україну та захистить від усього лихого. Красою і гордістю України у всі часи були жінки. Літописний переказ про заснування Києва згадує поряд з братами Києм, Щеком і Хоривом їх сестру Либідь. Участь сучасних жінок, у російсько-українській війні, потребує особливої поваги, тактовності, визнання й справедливого висвітлення.
Факти:
- Перша жінка-офіцер у Європі була українка – Олена Степанів (1892- 1963), яка воювала у Першій світовій війні, на фронті командувала жіночою чотою Українських Січових Стрільців.
- З 2008 по 2018 рік, чисельність жінок-військових у ЗСУ зросла у 15 разів.
- 2015 року засновано проект «Невидимий батальйон», покликаний не лише документувати й досліджувати участь жінок у війні України проти Росії, а й викорінювати будь-які форми дискримінації у Збройних Силах України. Результати адвокаційної кампанії «Невидимого батальйону» – розширено список бойових посад для жінок, які вони фактично обіймали на війні; 2018 року прийнято Закон України «Щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях».
- 2018 р. вийшла книжка «Дівчата зрізають коси» (Girls Cutting Their Locks) – 25 історій жінок-захисниць України (є в англійському перекладі). Авторка – Євгенія Подобна.
- З 2019 р. в Україні діє організація «Жіночий ветеранський рух». У 2020-2021 рр. створен відеопроєкт «Жінки, які загинули за Україну» – цикл із 8 документальних фільмів про жінок, загиблих на Донбасі, у війні з Росією.
- Українські жінки складають понад п’яту частину усього особового складу ЗСУ. Це один з найвищих показників серед країн НАТО.
- За даними Міноборони, станом на грудень 2021 року в ЗСУ служили 57 тис. жінок - 22% всього особового складу. Але після 24 лютого дуже багато жінок пішли в підрозділи територіальної оборони та війська.
- Маленька частина історій жінок, Героїнь війни за Українську Державність та її сьогоденну цілісність, які словом, ділом, зброєю виборюють нашу Незалежність: Ольга Рукавішнікова - скрипалька , що у перший день вторгнення змінила класичний інструмент на гвинтівку.
Аліна Михайлова за освітою політолог, депутатка Київської міської ради 2020 року. А з 24 лютого 2022-го знову стала до лав свого добровольчого підрозділу на війні з Росією.
Ярина Чорногуз – одна з топ-100 найвпливовіших жінок України за версією Forbes – яка замість філологічної кар’єри обрала берет морської піхотинки.
Анна Сенік, яка останні півтора року займалася мистецьким фото, та в обід 24 лютого вже була у військкоматі.
Поетеса Олена Герасим’юк, яка з 2017 року поїхала на війну парамедиком у складі добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри» та рятувала поранених у найгарячіших точках на сході.
Катерина “Пташка”, чий спів у підвалах Азовсталі вселив надію у мільйони українців.
І таких героїнь – тисячі, які знайшли в собі сміливість бути. Увесь світ сприймає українських жінок, як достойних воїнів, а ми українці відчуваємо гордість, що ми співвітчизники Героїнь.