Цікаві факти святкування Нового року у різних країнах світу

Новий Рік

 

Закінчується остання сторінка 2022 року -  надзвичайно важкого   для всіх нас і нашої країни.  Наступний 2023  вже стоїть на порозі і відзначатимемо його  без святкових салютів та гучного сміху, головні ялинки міст нагадують нам про війну, але вони все одно залишаються святковими.  Для підтримки духу   святкуємо у сімейному крузі та загадуємо  єдине бажання для усіх  -  ПЕРЕМОГА 2023!

Колектив бібліотеки вітає студентів, співробітників та всіх українців  з Новим роком!   Нехай наступний рік принесе мирне небо без ракет, світло і тепло в кожну оселю, звільнений від окупантів південь та схід, українських дітей без сліз на очах, батьків, які дочекалися синів та дочок з фронту, тихі ночі без звуків сирен та вибухів, перемогу України!!!

Щасливого Нового року!!!

 

Історія  свята досить давня і незвичайна, кожна  країна  має свої особливості зустрічі Нового року.

● Звичай святкувати Новий рік вперше з’явився в Месопатамії. На думку вчених, перший новий рік був відсвяткований у третьому тисячолітті до нашої ери. Протягом 12 днів ходами, карнавалами, маскарадами й була ознаменована ця подія. Під час свята заборонялося працювати й вершити суди.

 

Традиція новорічного святкування в  Україні

● Святкування має особливо непросту та тривалу історію: наші прадіди у різний час святкували новий рік і в березні, і у вересні, і у січні – та й тепер 2 рази.

● Племена, що проживали на території сучасної України, до приходу християнства також відзначали Новий рік у 20-х числах березня, коли оживає та прокидається природа.  З приходом християнства Новий рік перенесли на 1 вересня, за візантійськими нормами. За оновленою ж традицією Новий рік вперше відзначили 31 грудня 1699 року, після відповідного наказу Петра І. Тоді ялинки прикрашали фруктами та смаколиками.

● У 1918 році на землях України впроваджується Григоріанський календар, а Новий рік знову починає збігатися з європейським. Зелені гілочки, яскраві гірлянди, кольорові кульки, феєрверки і салюти – так ми зустрічаємо зимові свята, які не хочуть закінчуватися. Бо в ніч з Маланки на Василя, тобто з 13 на 14 січня, святкують старий Новий рік. На Маланку вечір відзначають щедрою кутею, і Щедрий вечір – одне із «найсмачніших» свят. А щедрування! А побажання! А всі гарні й добрі слова, які українці говорять один одному! 

● «Щедрик» - давня українська щедрівка – пісня добрих побажань, яку виконують під час зимових свят. Найпопулярніша народна обробка М.Д. Леонтовича. Сьогодні цей твір відомий не лише в Україні, але і у сьому світі. Перше виконання «Щедрика» за кордоном відбулося в 1921 році в Нью-Йорку на концерті у «Карнегі Хол». Пізніше пісня звучала у фільмах «Сам у дома», «Гаррі Потер». Цю  щедрівку знає мабуть кожен українець.

 

Стрибки в новий рік у Данії

● У данців є цікава традиція — при зустрічі Нового року ставати на стілець та стрибати з нього на підлогу. Вважається, що так можна одразу приземлитися у січень та відігнати від себе злих духів.

 

Гранати у Греції

● За звичаєм, греки зустрічають Новий рік у родинному колі. Рівно опівночі глава родини виходить у двір та розбиває об стіну дому гранат. Кидати треба якомога сильніше, адже якщо зерна плоду розлетяться по дворі, сімʼя буде жити щасливо цілий рік.

 

Підпалена бочка на вулицях Шотландії

● Напередодні Нового року шотландці підпалюють бочку зі смолою та котять її вулицями міста. Так вони символічно спалюють старий рік та прокладають дорогу новому. А під час бою курантів у новорічну ніч хазяїн дому відкриває двері та тримає їх відкритими, доки не пролунає останній удар, щоб випустити старий рік та впустити новий.

 

Кожного року — нове імʼя

● У Тихому океані є велика кількість дрібних островів, на яких розміщені різні держави. Їхнє угрупування називається Мікронезією. Саме у жителів одного з таких островів існує цікава традиція щороку змінювати своє імʼя. Звісно, його не переписують у документах, а лише повідомляють рідним та друзям — за повірʼям, це допомагає заплутати злих духів. Прокинувшись першого січня, члени сімʼї повідомляють одне одному на вухо свої нові імена, які самі ж придумали. Інколи доходить до смішного — наприклад, в якийсь із років половину жителів села звали Майклами Джексонами.

 

Виноградний перекус в Іспанії

● Понад сто років тому в Іспанії був надвисокий врожай винограду, і жителі придумали цікаву розвагу — у новорічну ніч зібратися на головній площі міста та зʼїсти по одній виноградині з кожним ударом курантів. З тої пори ця традиція закріпилася,  іспанці з задоволенням збираються разом, щоб опівночі зʼїсти по 12 виноградин на щастя.

 

Аргентина позбавляється старих документів

● За традицією, аргентинські клерки напередодні Нового року викидали через вікна старі журнали, календарі, бланки та інші папери, що втратили актуальність. Іноді це призводило до смішних казусів. Наприклад, одного разу співробітники місцевого газетного видання так захопилися, що викинули увесь свій архів, а працівники однієї спецслужби — жбурнули у вікно секретні документи. Сьогодні ж таке намагаються не практикувати, та й паперів стає все менше.

● Аналогічна традиція існувала і в Італії — таким чином люди позбавлялися старих та непотрібних речей, а заразом розважалися, спостерігаючи, як на це реагують перехожі.

 

Три нових роки у Таїланді

● В Таїланді люблять свята, а тому з радістю відзначають одразу три Нових роки. Спочатку європейський, 31 грудня, потім — китайський, який випадає на дату між 21 січня та 21 лютого (саме згідно з ним ми визначаємо покровителя року — цьогоріч це тигр), і нарешті місцевий — з 13 до 15 квітня. Причому атрибутика кожного свята також витримується відповідно до традицій: європейський Новий рік відзначається з ялинками та Санта Клаусами, китайський — з летючими драконами, прикрасами та вбранням яскравих кольорів (частіше — червоним та жовтим), а тайський — з поливанням одне одного водою та обсипанням кольоровими фарбами.

 

Персикове дерево замість ялинки у Вʼєтнамі

● У період Нового року у Вʼєтнамі розпускаються персикові, абрикосові та мигдальні дерева. Тому тут за традицією люди прикрашають свої домівки квітучими гілками, які символізують початок нового. Або купують молоде дерево у горщику та встановлюють вдома. Вулиці міст також прикрашають букетами квітів.

Спалення ялини в Ефіопії

У цій африканській країні Новий рік зустрічають 11 вересня, із закінченням сезону дощів. На честь свята ефіопці збирають високі вогнища з евкаліпту та ялин, а потім спостерігають, у яку сторону впаде вершина головного вогнища. За повірʼям, саме в цій стороні у новому році буде найбільший врожай.

 

Новорічна пшениця в Ірані

● За старою традицією, іранці зустрічають Новий рік 21 березня, у день сонячного сонцестояння. За декілька тижнів до цього вони висаджують зерна пшениці у невеликі горщики. Паростки сходять якраз до цієї дати, символізуючи початок весни та нового року.

Щасливого Нового року!