Тризуб Незалежності – оберіг України

Автор тексту

О. І. Накалюжна,

бібліотекар І категорії бібліотеки КНУБА

Тризуб Незалежності – оберіг України

«Тризуб, родовий знак Рюриковичів, символізує триєдність та тривимірність світу, історичний зв'язок трьох поколінь в огляді людського життя, що пізніше трактовано християнством як єдність Бога-Отця, Бога-Сина і Бога-Духа Святого, є  уособленням для нас соборності українських земель»

 газета "Голос України", 1991 рік


19 лютого  -   День малого Державного герба України.  Стаття 20 Конституції України декларує, що малим Державним гербом України є знак Княжої держави Володимира Великого – золотий тризуб на синьому щиті.  Він є не штучно придуманим, а справжнім національним гербом, подарованим нам історією.

Історія символу

Із давніх часів тризуб використовувався як своєрідний оберіг. Археологи  знаходили  його зображення у багатьох пам'ятках культури, датованих ще першим століттям нашої ери. Існує понад тридцять теорій походження і значення тризуба (сокіл, якір, символ триєдності світу, тощо).
Тризуб є стародавнім символом, який зустрічався на українській території  з найдавніших часів і шанувався як магічний знак та оберіг. У вигляді державної символіки він використовувався князями часів Київської Русі,  був знаком князівського роду Рюриковичів.  Його зображення міститься на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах.

Золотий тризуб,  як  державний герб  був схвалений у лютому 1918 року Малою Радою УНР у Коростені  і затверджений Центральною Радою 22 березня 1918 року.

Тризуб  фігурував на державних печатках, банкнотах УНР та  зберігся, як  герб  в часи гетьманату П.Скоропадського (1918 р.) та  Директорії  (1918 – 1920 рр.).

Після проголошення 22 січня 1919 р. Акту  злуки тризуб став державним гербом об’єднаних українських республік – УНР та ЗУНР.  Протягом певного часу тризуб був відзнакою Червоної Української Галицької  Армії. Пізніше, у 20 – 40-х рр.  ХХ ст., символіку із зображенням тризуба використовували різні політичні організації Західної України, Буковини. Зокрема, золотий тризуб увійшов як елемент до державного герба Карпатської  України, затвердженого сеймом 15 березня 1939 року.

У міжвоєнний період Тризуб був  символом боротьби українців за свободу. Символіка державності позначилася і в Українській повстанській армії: на елементах одягу, передусім головних уборах – мазепинках,  петлюрівках,  а також ременях. На них кріпили різного роду тризуби.  

Використання Тризубу в СРСР заборонялося, “винуватців” жорстко карали. Радянська тоталітарна система затаврувала його як “націоналістичний знак”.  Незважаючи на десятиліття цькування і висміювання тризубу радянською пропагандою,  на межі 1980-1990-х р, коли  в Україні активізувалось національно-політичне життя і постала необхідність відмови від комуністичної символіки, питання про визнання його за державний символ України знову стало актуальним.

19 лютого 1992 р.  Верховна Рада України затвердила Малий герб України – тризуб, знак княжої держави Володимира Великого. А Конституція України, прийнята п’ятою сесією Верховної Ради України 28 червня 1996 р., закріпила тризуб Малим гербом України.

Тризуб постійно був уживаний і в побуті українців, зокрема, в карпатських селах була традиція малювати його на стінах чи воротах під час релігійного свята Водохреща – 19 січня. Так у знаках хреста і тризуба сполучились християнські і язичеські символи. Значення тризуба в українського населення потрійне: він є і символом державної влади, тобто, державним гербом; знаком національним і знаком релігійним. Тому і вживали його окремо і в комбінаціях.

Для українців по всій нашій країні та по всьому світу Тризуб є так само близьким і рідним, як синьо-жовтий прапор чи національний гімн. Зображення тризуба на формі наших воїнів і спортсменів, на документах і будівлях викликає почуття гордості, солідарності, національної єдності.

Найбільший в Україні тризуб розташовується в Івано-Франківській області. Він був викладений з білого каменю в 1992 р. на схилі гори. Під гербом викладено рік і слово «воля». Автором цього витвору став колишній воїн УПА  Анастасій Козак, який  вирішив вшанувати своїх побратимів. Місце він обрав не випадково – саме тут відбувались жорстокі бої між повстанцями сотні Пилипа Орлика та більшовиками.

Тризуб  об’єднує різні покоління українців  у часі та просторі, як княжий знак Київської Русі, як герб Української Народної Республіки,  як символ боротьби українців за свободу, незалежність, суверенітет та  територіальну цілісність. 

Слава Україні! Героям Слава!

Запрошуємо читачів до бібліотеки КНУБА для ознайомлення з книжковими виставками за даною тематикою.
 


Тризуб Незалежності – оберіг України

Тризуб Незалежності – оберіг України


Тризуб Незалежності – оберіг УкраїниТризуб Незалежності – оберіг України


Тризуб Незалежності – оберіг УкраїниТризуб Незалежності – оберіг України