Незламність «духу Криму»

Незламність «духу Криму»

«9 років тому російська агресія почалася з Криму. 
Повернувши Крим, ми відновимо мир.
… Це наша земля. Наші люди. Наша історія.
 Ми повернемо український прапор у кожен куточок України»


Президент України
В. Зеленский 


Росія –  держава-агресор вчинила чимало  міжнародних злочинів, одним з яких є окупація  Криму.


У 2014 році російські  війська розпочали  військову операцію вторгнення на територію Кримського півострова, порушивши базові принципи міжнародного права та європейського устрою, територіальну цілісність та суверенітет України та  спричинила найбільшу з часів Другої світової війни безпекову кризу в Європі. 


 Захоплення півострова стало першою частиною збройного конфлікту між Росією та Україною і завершилося анексією Криму. Після окупації півострова РФ розпочала війну на сході України, яка у 2022 році увійшла в стадію повномасштабної війни між Росією та Україною.
На території Криму і Севастополя відбувся не визнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу.


Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». 


Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними,  засудили дії Росії та  запровадили до неї економічні санкції.


За роки  окупації Крим перетворився на півострів страху:  люди бояться висловити свою думку, відчувають страх за своє життя та майбутнє, страх сповідувати свою віру та спілкуватись рідною мовою. Близько 25 тисяч кримських татар покинуло Крим від початку російської окупації,  а Москва  перемістила до півострова до 1 млн своїх громадян. Більшість переміщених пов'язані з процесами мілітаризації Криму — або є військовослужбовцями, або обслуговують інтереси військового угруповання.


Крим із курортно-аграрної території став зоною суцільної мілітаризації: РФ вичавлює  будь-яку економічну активність, яка не вписується  у її стратегію  і Крим все більше нагадує закриту зону на кшталт радянського Владивостока -  непривітну для цивільних, орієнтовану на обслуговування військових.  У Криму  повністю зупинився будівельний бізнес. Єдине, що загарбники нині будують, - це захисні споруди на заході й півночі півострова, а також уздовж Північнокримського каналу.


Ситуація на анексованому Росією українському півострові  залишається напруженою.  В Криму заборонена діяльність Меджлісу кримськотатарського народу.  Країна-агресор цинічно нехтує основоположними правами і свободами людини та міжнародним правом , включно зі здобуттям освіти. Це нищівний та маніпулятивний характер  політики РФ щодо корінних народів Криму: караїмів, кримчаків , кримських татар. 


Наслідки діяльності та бездіяльності окупаційної влади зачепили усі аспекти життя Кримського півострова. Проблеми з екологією: дефіцит води, забудова заповідних зон, загибель дельфінів, розорювання та залісення степів,  неконтрольоване користування надрами,  забруднення Чорного та Азовського морів,  тощо.  І наслідки будуть відчувати ще й наступні покоління.


Росіяни руйнують пам’ятки архітектури та вивозять цінні експонати та колекції  з музеїв Криму в РФ. 


З початку окупації Криму розпочався спротив кримського народу - незламність «духу Криму». Кримські татари  не скорились обставинам, вони не відмовилися від Батьківщини, вони кожен день боролися …Вони продовжують боротися.


На півострові продовжується активний опір окупантам. Діють організації Жовта стрічка, Атеш, Кримські партизани та Кримські бойові чайки, виник новий проукраїнський рух Опір Nації. 


Кримчани  не скорились обставинам, вони не відмовилися від Батьківщини, вони кожен день боролися …Вони продовжують боротися.


Крим – це Україна.  Ця теза не викликає сумнівів у всього цивілізованого світу.