СТАЛIНГРАД

До 68-річчя з Дня Перемоги

В цій розповіді про війну ми не розкажемо про подвиги героїв, які прославились в битвах з фашистами. Герой – місто Сталінград.

Пройшло 70 літ з часу Сталінградської битви. З тих пір змінилась не лише назва міста, змінилась епоха, але ми не маємо права це забути, мусимо знати, щоб пам’ятати.

Отже, історія…

Йшов другий рік війни. Над містом на Волзі нависла смертельна загроза. Сталінград вступив в бій з ворогом. Численні полки літаків, хвиля за хвилею з варварською безпощадністю скидали на місто тонни бомб, руйнуючи міські квартали.

Німецько-фашистська армія виконувала завдання ставки: за всяку ціну вийти до Волги і взяти місто. В надзвичайно складних умовах опинилась наша армія. Терміново, в короткий строк було створено Сталінградський фронт. В боротьбу за перемогу вступила не лише армія, а й усе населення, яке залишилось у місті.

Гітлерівці посилювали натиск, адже іноді, щоб захопити всю країну досить було двох-трьох тижнів, а тут…

В безперервних запеклих боях пройшов вересень, жовтень, листопад, а далі люта російська зима. На це фашисти не розраховували. Кровопролитні бої на берегах Волги і Дону продовжувались більше півроку.

Лінія фронту проходила просто по вулицям міста. Громадяни і військові героїчно відстоювали місто, мужньо захищали кожен дім, кожен метр землі.

Фашистське командування і гадки не мало, що так ретельно розроблений план – провалений повністю.

19 листопада 1943 року війська Сталінградського фронту перейшли в активний наступ. Почалась потужна артпідготовка, сила її була такою, що коли в наступ пішли танки і піхота, армія противника мовчала, більша її частина була знищена та виведена зі строю.

Залізо плавилось від вогню, горіла і дибилась земля від вибухів, небо заволокло димом і кіпоттю.

Опір ворога було зломлено. Багато численні фашистські дивізії були розгромлені та оточені. Сотні тисяч загиблих з обох сторін, безліч понищеної техніки.

«Битвою титанів» називають військові історики Сталінградську битву.

Поразка гітлерівців під Сталінградом стала початком їх поразки у всій Європі та знищила віру гітлерівських солдат в перемогу.

Перемога радянських військ під Сталінградом активізувала боротьбу антифашистів в усіх європейських країнах. Окупована Франція, Польща, Болгарія, Голландія, Бельгія, Норвегія, Чехословаччина і Данія піднялись на боротьбу.

Та не лише в цьому значення Сталінградської битви.

Перемога фашистських військ під Сталінградом мала стати сигналом для відкритого виступу проти Радянського Союзу Японії і Туреччини.

Поразка гітлерівців змусила Японію і Туреччину відмовитись від своїх планів, та налякала союзників Гітлера – фашистську Італію, Угорщину, Румунію настільки, що вони стали шукати можливість відійти від союзників фашистів.

Не випадково, вулиці і площі багатьох європейських міст після війни були названі на честь міста на Волзі.

А сімнадцять кращих ковалів Англії викували і подарували місту-герою Сталінграду меч з написом «Гражданам Сталинграда, крепким, как сталь»

Сталінградський меч
Сталінградський меч

 

Сталінградський меч
Сталінградський меч

 

Черчиль, Сталін та Сталінградський меч
Черчиль, Сталін та Сталінградський меч

 

Сталінградська битва – найвеличніша перемога в історії війн.

Від Сталінграда наша армія почала свій переможний шлях на Берлін.

 

Н. В. Литвинець,

завідувачка відділом бібліотеки КНУБА