Тарас Шевченко

Тарас Шевченко

Укладач : Накалюжна О. І.,

бібліотекар бібліотеки КНУБА


Цікаві факти

 

«Він був сином мужика і став володарем в царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури.»

Іван ФРАНКО

Тарас Шевченко – всесвітньо відомий український поет, прозаїк, драматург, художник, політичний і громадський діяч. Він був людиною універсальних обдарувань та інтересів.
9 березня українці відзначають 207-у річницю з дня його народження. З цієї нагоди бібліотека КНУБА підібрала кілька цікавих фактів з життя митця, що дозволить по-іншому побачити багатогранну постать великого генія.

- Важким та тернистим був життєвий шлях поета. Він прожив усього 47 років, із них 24 роки провів у кріпацтві, 10 років - на засланні і лише 13 років - на волі, та й то на чужині.

- Дідусь Іван Андрійович Грушівський-Шевченко походив із української шляхти. Юридично перебуваючи у статусі кріпака, він сам мав кріпака та кріпачку. У Російській імперії – шляхту не визнавали. Мати – Катерина Бойко – походила з бойків Прикарпаття. Статус родини Тараса й привів до того, що він був призначений на посаду козачка до поміщика, сенатора Василя Енгельгарда, племінника князя Григорія Потьомкіна

- Вчителями Т. Шевченка були дяки - послідовники вчення Григорія Сковороди, а Софія Енгельгард навчала Тараса польської та французької мовам. Якість освіти була високою, оскільки Т. Шевченко став вільним слухачем університету міста Вільно, а згодом навчався в Академії мистецтв Петербурга.

- Навесні 1838 року російський поет Василь Жуковський та художник Карл Брюллов вирішили викупити талановитого юнака із кріпацтва. Погодився відпустити Тараса і пан Енгельгард, але запросив – 2500 карбованців. Аби знайти потрібні гроші, Брюллов намалював вихователя спадкоємця престолу Жуковського. Друзі продали портрет з аукціону, участь у якому взяла царська родина, і Т. Шевченко отримав «відпускну».

- Збереглося 875 художніх творів митця, які дійшли до нашого часу в оригіналах і частково в гравюрах на металі й дереві. Але є відомості про понад 278 втрачених робіт.

- За свої роботи Т. Шевченко був тричі нагороджений срібними медалями. Його першу самостійну олійну картину «Хлопчик-сирота, ділиться з собакою милостинею під тином» Академія мистецтв Петербурга відзначила срібною медаллю другого ступеня.

- Тарас Шевченко – автор 231-го поетичного твору ( балад, думок, поем, віршів), та п’єси – драматичного твору «Назар Стодоля»

- Перший в Україні «Буквар» з’явився завдяки Т. Шевченку і вийшов у 1861 році. Письменник оплатив наклад у 10 тисяч одиниць. Книга була видана з метою розповсюдження в безкоштовних школах для вивчення грамоти.

- Український майстер Микола Сядристий створив найменшу у світі книжку «Кобзар», розміром трохи більше половини квадратного міліметра. Це майже у 19 разів менше від найменшої японської книги. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутиною, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.

- Тарас Шевченко любив музику, грав на гармоніці і співав, мав приємний баритон. Першим українським композитором, який свідомо підійшов до музичного втілення поезії Т. Шевченка, став Микола Лисенко. Композитор написав цикл творів «Музика до «Кобзаря», який містить 87 творів різних жанрів і форм. На вірші Т. Шевченка Микола Лисенко створив також 56 романсів, 19 хорів, 9 вокальних творів і 3 кантати.

- Тарас Шевченко був доволі стильним та слідкував за модою. В своїх мемуарах він захоплено розповідає, що придбав плащ-макінтош, який коштував 100 карбованців. Зауважимо, що річна заробітна плата Т. Шевченко в археологічній комісії становила 150 карбованців на рік.

- Першим коханням молодого Т. Шевченка була Оксана Коваленко. Іншими жінками, яких він кохав, були: польська швачка Ядвіга Гусіковська, Марія Європеус, Ганна Закревська, Варвара Репніна, Забражада (татарська дівчина), Агата Рускова, Катерина Піунова. Останнім коханням поета була 19-річна наймичка Лукерія Полусмак.

- Т. Шевченко провів у морських походах на шхуні «Константин» близько 6 місяців За результатами дослідницької роботи члени експедиції були нагороджені орденами святої Анни третього ступеня, Т.Г. Шевченка – «за заслуги в создании карты и альбома рисунков» - лише 5 карбованцями сріблом.

- Морські походи, екстремальні умови перебування, погано налаштований побут підірвали здоров’я Т. Шевченка. Попри це якість описових робіт експедиції Бутакова – Шевченка була вражаючою, бо ще в 60-70-х роках ХХ століття морські карти – лоції використовують описи цієї експедиції. Сучасні екологи, досліджуючи екологічні проблеми Каспійського та Аральського морів базуються на описах експедиції.

- Поезію Т. Шевченка перекладено більш ніж ста мовами світу. Серед них – японська, корейська, арабська і міжнародна мова есперанто.

- У Кобзаря є дві могили: у Петербурзі та Каневі. Адже спочатку його поховали на Смоленському кладовищі Санкт-Петербурга, де встановлено пам’ятний камінь, і тільки за два місяці труну з тілом покійного перевезли на батьківщину, до Канева.

- На території від Бразилії до Китаю встановлено -1384 пам’ятника Кобзареві, із них 1256 - на території України.

- Іменем Т. Шевченка названо 164 населених пункти в Україні, протока в Аральському морі, один з кратерів Меркурія, гірська вершина північного Кавказу.

- 2014 року на стіні 17-поверхівки в Харкові намальовано найбільший портрет Тараса Шевченка, площею понад 500 м2. Це графіті занесено до Книги рекордів України. Для графіті творчою групою Kailas – V обрано портрет пензля Івана Крамського. Ширина готового малюнка становить 12 метрів, а висота – 43 метри.