Одвічна чарівливість детективу

Автор тексту

О. І. Накалюжна, бібліотекар І категорії бібліотеки КНУБА

 
detectiv

 

“Вечір з детективом – це прекрасно. Тут і побут, тут і світське життя…”

 Анна Ахматова

     Продовжуємо публікації  «перлин»  фонду  художньої літератури.

 Сьогодні ми розкриваємо  для Вас Світ Детектива - одного з   найпопулярніших  літературних жанрів. Захопивши увагу читачів багато років тому, він не відпускає її й до сьогодні. Скільки часу існує детектив, стільки й цікавить людину його феномен.

           Чому читати детективи так цікаво? В чому їх секрет?    

   Детективами захоплюються всі, їх зачитують до дірок, ними діляться, як водою, коли долають пустелю, ними насолоджуються в хвилини бажаного дозвілля.  Це – вміла й досконала гра, гра  читача та автора, це неймовірний вир напруги, інтриг і цікавості. Детективи – це цілий пласт культури, який закоренився і в літературі, і в кіно, де детективні сюжетні лінії вигадливо переплетені з історичними, політичними, іронічними, фантастичними, психологічними  жанрами літератури.

             Якщо Ви бажаєте чогось насправді незвичайного: … Подорожі крутими віражами, де тісно переплелися  містичні уявлення та ігри розуму, завуальовані історії, різні сюжетні лінії, загадковий розвиток подій і незвичайне завершення – варто звернутися  до художнього відділу бібліотеки КНУБА .

Бібліотека університету з радістю запропонує широкий асортимент інтелектуальної детективної літератури різних жанрів – книги українською та російською мовами, які користуються великим попитом, який, сподіваємося, буде  збільшуватись.

        Отже – детектив…

    Якщо Ви   шанувальник зарубіжного детективного жанру, то  неодмінно варто почитати: Едгара По, Вілкі Коллінза, Артура Конан Дойля, Агату Крісті, Дена Брауна, Джейма Чейза, Раймонд Чадлера, Іоанну Хмелевську, Рекса Стаута, Стівена Кінга, Джеймса Хедлі, Картера Брауна…

Твори цих авторів змусять Вас з нетерпінням та острахом перегортати кожну сторінку.  Сюжетні лінії детективу тримають читача в максимальній напрузі, неможливо відірватись. І якщо  хочете пережити всі ці емоції, то Вам до нас!

     Шанувальникам  вітчизняного детективу варто прочитати твори українських авторів починаючи від класиків літератури: Івана Франка, Юрія Дольда-Михайлика, Семена Ордівського,  авторів детективного жанру 20-х років: Майка Йогансеса, Юрія Смолича. і закінчуючи сучасниками, такими як: Чингіз Абдулаєв, Микола  Леонов, Андрій Курков, Андрій Кокотюха, Юлія Кристева,  Сергій Дзюба, Арсеній Кірсанов.

    Книги охоплюють тривалий часовий проміжок:від реалій  Скіфської доби, Козаччини, революції, Першої та Другої світових війн до часів розпаду Радянського Союзу та «бурхливих» 90-х й аж до сьогодення. В книгах відомі усім події із підручників історії переплітаються з нинішними баталіями через владу, гроші, пристрасті та охоплюють військові події на Донбасі. Книги відрізняються карколомними сюжетами та високим художнім змістом.

Не менш захопливі історичні та політичні  детективи Бориса Акуніна, фантастичні детективи Станіслава Лема та  Азека Азимова, іронічні детективи Дарії Донцової…

   Підсумок: хороший детективний роман тримає читача у постійній напрузі, змушуючи його проходити шлях від загадки до розкриття разом із слідчим. Такі ігри розуму непогано розвивають фантазію, пам'ять та уважність до деталей, що, безумовно, позитивно впливає на інтелект в цілому. Від цікавих заплутаних історій неможливо відірватися, тому цей жанр і здобув стільки прихильників.

 

 

Цікаві факти про детективи,

їх авторів

та їх героїв.

 

 -  Датою «народження» жанру детективу вважається 20 квітня 1841 року, коли було вперше надруковане оповідання Едгара По «Вбивство на вулиці Морг», а згодом «Таємниця Марі Роже» (1843) і «Украдений лист» (1844), спільним головним героєм яких був меланхолійний приватний детектив та інтелектуал Дюпен.

   -  Засновником жанру детективу в світовій літературі вважають Едгара Алана По, Артура Конан-Дойля, Гілберта Кіта Честертона,  Вілкі Коллінза.

   -  Історія детективного жанру простежується з глибокої давнини. Елементи жанру детективу  виявляють в казках і навіть у Біблії: в історії Каїна та Авеля маємо злочин, убивцю, жертву, причину злочину, докази, спробу приховати злочин, знаряддя вбивства;

Книги королеви детективів - Агати Крісті видані накладом понад 4 мільярди примірників (за всю історію людства більше тільки Біблії і Шекспіра) і перекладені більш ніж на 100 мов світу.

   - У 1979 році у Франції була зроблена спроба вбивства саме так, як це описано в книзі Агати Крісті «Вбивство у клубні вівторки»

-  Першим великим детективом у світовій літературі критики вважають героя китайських детективних історій – легендарного суддю Ді, справжнє ім’я якого

 Ті Жен – Чі (630-700 роки н.е.)

-  1928 року англійський письменник  Стівен Ван Дайн опублікував свій перелік літературних правил, назвавши його «20 правил для тих, хто пише детективи».

 

Запрошуємо усіх бажаючих до сектору  художньої літератури  бібліотеки КНУБА, де до вашої уваги найкращі романи-детективи, які не відпустять увагу до останньої сторінки.