День науки

Автор тексту

Накалюжна О. І., бібліотекар бібліотеки КНУБА


 

день науки

День науки

Вітаємо вчених і наукових співробітників університету з професійним святом. Здоров’я Вам, нових досягнень, невичерпної творчої наснаги та великих звершень! Зі святом Вас! Дякуємо за Вашу працю.

  Чи рухає наука прогрес? Безперечно, принаймні активно сприяє цьому руху.   Київський інженерно - будівельний інститут було створено у 1930 році. За 90-річний період свого існування КНУБА перетворився на провідний навчальний та науковий заклад України.   Наполеглива праця викладачів, науковців і співробітників КНУБА спрямована на вдосконалення навчального процесу та прискорення науково-технічного прогресу в галузях будівництва і архітектури. Наукова діяльність колективу університету набула значення важливої частини підготовки фахівців для цих галузей та підвищення професійної кваліфікації професорсько-викладацького складу.   Лауреати Державної премії України в галузі науки, техніки та архітектури, Заслужені будівельники України, Державні стипендіати, Заслужені діячі науки і техніки України – це неповний перелік відзнак Урядом країни наших співробітників.   Абсолютна більшість викладачів є вихованцями цього ж вузу. Молоді науковці продовжують розвивати та берегти добрі традиції, закладені його фундаторами.   Бібліотека КНУБА є ровесником університету, помічником і другом, його невід’ємною частиною. Наші історії та наші долі пов’язані.   Тисячні фонди бібліотеки, її депозитарій і репозитарій, рідкісні та унікальні видання, дисертаційний фонд та інше – це все сприяє подальшому формуванню потужного наукового потенціалу університету.

Цікаве: винаходи українців, які змінили світ

  Щорічно українські вчені створюють тисячі наукових винаходів. Одні відразу отримують світове значення, інші – чекають на фінансування чи проходять довгий шлях до цього, але є і так, що залишаються лише грандіозною ідеєю.

1. Гелікоптер Гелікоптер

  Винахідником вертольота є київський авіаконструктор, який емігрував до США - Ігор Сікорський. У 1931 році він запатентував проект машини з двома пропелерами – горизонтальним на даху і вертикальним на хвості. У вересні 1939-го почалися випробовування гелікоптера VS-300 спочатку на прив’язі, а 13 травня 1940-го конструктор вперше підняв свою машину у вільний політ. Їхній успіх сприяв отриманню першого замовлення від американської армії. Поступово скромна фірма Сікорського перетворилася на потужний концерн, який щороку випускає сотні гвинтокрилів цивільного й військового призначення. Понад півстоліття всі президенти США користуються послугами гелікоптерів Сікорського.

2. Компакт-диск

Мало хто знає, що прообраз компакт-диска в кінці 1960-х винайшов аспірант Київського інституту кібернетики В'ячеслав Петров. Тоді розробка носила науковий характер і не мала нічого спільного з музикою. Оптичний диск був створений для супер ЕОМ.

Компакт-диск

 

3. Безкровний аналіз крові

Безкровний аналіз крові

  Кандидат медичних наук Анатолій Малихін спочатку 90-х вивчав проблему залежності між біохімічними показниками і формулою крові. В середині 2-хтисячних вчений створив унікальний апарат «Біопромінь». Завдяки цьому пристрою за один раз можна дослідити більше 100 показників крові, серед яких і швидкість осідання еритроцитів, загальний білок, лімфоцити. Аналіз займає всього п’ять хвилин. Актуальний і важливий винахід, незважаючи на українське походження, в Україні не має майбутнього, тому що ціна апарату сягає 20 тисяч доларів. Таке «задоволення» дозволяють собі клініки тільки в розвинених країнах. «Біопромінь» харківського вченого використовують в Китаї, ОАЕ, Чехії, США та Білорусії.

4. Капсула, яка врятує пасажирів під час аварії літака Капсула, яка врятує пасажирів під час аварії літака

  Володимир Тараненко розробив капсулу, яка відділяється від літака за лічені секунди, що дозволяє врятувати пасажирів. Система роботи капсули досить проста – спочатку з літака виштовхується маленький парашут, який витягує великий парашут, а той вже витягує саму капсулу. Весь цей процес відбувається за 2-3 секунди. Володимир Тараненко зробив патент на винахід і не збирається зупинятися на досягнутому і буде надалі вдосконалювати капсулу і намагатися впровадити її в масове виробництво.

5. Вакцини проти чуми та холери

Вакцини проти чуми та холери

  Володимир Хавкін створив перші в історії вакцини проти чуми і холери. Він працював спочатку в Одесі, а пізніше в Парижі. У Франції Володимир Хавкін винайшов протихолерну вакцину. Уряд царської Росії відмовився застосовувати винахід політичного противника московської імперії. Після відмови застосовувати протихолерну вакцинацію в ряді країн Європи, Хавкін з 1896 року працював в Індії, де створив першу в історії вакцину проти чуми. Зусилля вченого знайшли підтримку в уряду Великої Британії. Експерименти з винайденими вакцинами Хавкін найчастіше проводив на своєму організмі. В Індії було вакциновано понад 4 мільйонів людей. Видатний вчений був призначений головним бактеріологом країни та директором Бомбейської протичумної лабораторії. Пізніше ця лабораторія була перетворена в Інститут Хавкіна.

6. Рідкий скальпель Рідкий скальпель

  Вчені Національного авіаційного університету і Аерокосмічного інституту впровадили в практику розробку під назвою рідкий скальпель. Завдяки цьому інструменту з’явилася можливість проводити операції з видалення злоякісної пухлини без пошкодження судинної системи. Струменева технологія була успішно протестована на тваринах. Тепер при мінімальних крововтратах людину можна оперувати зручним і надійним струменевим скальпелем.

7. Екоавтомобіль, що працює на повітрі

  Житель Харкова, 48-річний Олег Збарський, створив автомобіль, що працює на стисненому повітрі. Такий автомобіль, хоч і їздить зі швидкістю 40 км / год, але не виробляє шкідливих викидів. Екоавтомобіль є громіздким, але при відповідному доопрацюванні технологія може отримати широке застосування.

8. Пристрій для боротьби з ураганами

  Унікальну конструкцію для захисту узбережжя від ураганів розробив доцент фізико-технологічного факультету Рівненського державного університету Віктор Бернацький. Пристрій вловлює потоки сильного вітру і зменшує його силу шляхом протидії зустрічного потоку повітря. За свій винахід українець отримав нагороду Європейської науково-промислової палати.

9. Ракетний двигун  Ракетний двигун

  Уродженець Житомира Сергій Корольов є конструктором радянської ракетно-космічної техніки і засновником космонавтики. У 1931 році він разом з колегою Фрідріхом Цандером домоглися створення громадської організації з вивчення реактивного руху, яка згодом стала державною науково- конструкторською лабораторією з розробки ракетних літальних апаратів. У 1957 році Корольов запустив на навколоземну орбіту перший в історії штучний супутник Землі.

10. Рентген Рентген

  Українець Іван Пулюй за 14 років раніше від німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Він набагато глибше, ніж Рентген, проаналізував природу і механізми виникнення променів, а також на прикладах продемонстрував їх суть. Саме Іван Пулюй першим у світі зробив рентгенівський знімок людського скелета.

11. Опріснення морської води

  Технологію опріснення морської води для пиття розробив професор Одеської державної академії холоду Леонард Смірнов. Заморожена особливим чином морська вода перетворюється в кристали, з поверхні яких можна видалити солі, шкідливі речовини, а також важкі ізотопи водню, які негативно впливають на гени і нервову систему людини.

12. Перша пересадка нирки

  Юрій Вороний здійснив першу в світі пересадку нирки. Своєю операцією Вороний надовго випередив розвиток трансплантології. У більшості країн світу клінічні пересадки кадаверних нирок почали робити тільки в 50-60-ті роки.

13. Кінескоп Кінескоп

  Йосип Тимченко – людина, яка за два роки до відкриття братів Люм'єр, спільно з фізиком Миколою Любимовим розробив скачковий механізм «равлик». Його принцип дії був покладений в основу створення кінескопа. У 1893 році в Одесі були показані два фільми, знятих за допомогою першого кінескопа. Тимченко випередив західних винахідників кінематографу, однак його пристрій не був запатентований.

14. Поштовий індекс

  У 1932 році в Харкові була створена унікальна система маркування листів. Спочатку в ній використовувалися цифри від 1 до 10, а пізніше формат змінився на число-буква-число. З початком Другої світової війни цю систему індексації скасували, однак пізніше продовжили використовувати в багатьох країнах світу.

15. Газова лампа Газова лампа

  Лампа на основі згоряння гасу була створена львівськими аптекарями Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом у 1853 році. Одночасно з лампою був винайдений і новий спосіб отримання гасу шляхом дистиляції і очищення нафти.

 

Цитати, афоризми, крилаті вислови про науку

 

Наука зробила нас багатими раніше, ніж ми навчилися бути людьми / Жан Ростан/

Навіть авторитети не в силах помішати прогресу науки. / Лешек Кумор/

Наука - це спорт, гімнастика розуму, що доставляє мені задоволення. / Альберт Ейнштейн/

Наука складається з фактів, як будинок із каменів, але набір фактів ще не наука, так само, як купа каміння ще не будинок./ Пуанкаре А./

Хто думає про науку, той любить її, а хто її любить, той ніколи не перестає вчитися, хоча б зовні він і здавався бездіяльним /Г. Сковорода/

Наука виграє, коли її крила розковані фантазією /М. Фарадей/

Наука повинна бути весела, захоплююча і проста. / П. Капіца /

Наука роз’яснює те, що функціонує, а не те, що є. /Альбер Камю/

Наука не являється і ніколи не буде являтися закінченою книгою / Альберт Енштейн/

Наука потрібна народу. Країна, яка її не розвиває, перетворюється в колонію. /Фредерик Жоліо Кюрі/

Наука – це бездонний колодязь, із якого ми черпаємо знання, корисний і безкорисний досвід, масу відкриттів, мудрість і навіть дурість. /автор невідомий/