«Серед усіх народів, які опинилися під владою Німеччини, можливо найбільше постраждав український. Але, разом із тим, він ціною мільйонів своїх представників зробив величезний внесок у перемогу»
Уінстон Черчилль
Наприкінці 30-х років ХХ століття волею політиків, які захотіли перекроїти карту світу, Україну було втягнуто у німецько-радянську війну найважливішу складову Другої світової. Український народ, зазнавши тяжких випробувань на міцність і життєстійкість, має власний рахунок у цій війні і власний внесок у перемогу над нацизмом. Німецько-радянська війна показала українцям руйнівну силу обох тоталітарних режимів.
Олексій Довженко у «Щоденнику» писав: «На українських ланах і селах, в огні і полум’ї, вирішується доля людства, вирішується велетенська проблема світової гегемонії, вирішується доля людства на нашій недолі». Кореспондент газети «Saturday Evening Post», відвідавши в 1945 році Україну, з жахом написав: «Те, що дехто намагається зобразити як «російську славу», було, насамперед, українською війною.»
Війна пройшла крізь життя кожної української родини і пам'ять про неї стала часткою нашого генетичного коду. Українці пам’ятають жахливі наслідки війни, віддають належне подвигу і вшановують пам’ять жертв Другої світової. Переживши з великими втратами війну, ми ніколи не хотіли її повторення. Сучасний російський режим вирішив повторити шлях гітлерівської Німеччини. Армія РФ вдалася до бомбування території всієї України і, забувши про уроки історії, знову береться за перегляд кордонів. Сьогодні Україна втрачає своїх синів та дочок, які гинуть від рук новоявленого агресора, захищаючи незалежність, суверенітет і територіальну цілісність нашої держави.
Але народ, сильний своєю генетичною пам’яттю, може протистояти будь-якій навалі. Задля перемоги над рашизмом навколо України об’єдналися країни і мільйони людей у всьому світі. Разом здолаємо, разом витримаємо, разом переможемо!
Вічна пам'ять загиблим. Честь і слава живим героям!