Олексій Костянтинович Толстой (1817-1875)

Олексій Костянтинович Толстой (1817-1875)

До 200-річчя з дня народження

Визначному представнику класичної російської літератури – Олексію Костянтиновичу Толстому виповнюється 200 років з дня народження..

Народився Олексій Костянтинович в Петербурзі, дитячі та юнацькі роки пройшли в Україні, на Стародубщині. Олексій Костянтинович належить до старовинного дворянського роду Толстих. По материнській лінії - правнук українського гетьмана Кирила Розумовського, може саме тому його натурі притаманний бунтарський дух.

Імпозантний молодий граф, аристократ, що одержав чудову освіту, в 23 роки О. К. Толстой – чиновник імператорської канцелярії, зв'язаний особистою дружбою зі спадкоємцем престолу, майбутнім царем Олександром II. Світська кар'єра обіцяла блискуче майбутнє, але не цікавила його.

Література стає не тільки пристрастю, але й головним заняттям молодого камер-юнкера. О. Толстой здобуває широкі літературні зв'язки, близько знайомиться з Жуковським В.А., Гоголем Н.В., Тургенєвим, Некрасовим Н.А. і багатьма іншими.

Олексій Костянтинович Толстой займає хоча й не першорядне, але досить помітне й своєрідне місце в російській літературі. Він відомий як драматург, прозаїк, поет, перекладач, сатирик, один із творців образа знаменитого Козьми Пруткова, Їм були написані балади, билини, романи, трилогії, тексти під музику, багато з яких витримали випробування часом і не втратили художнього значення до наших днів.

Починаючи з середини 60-х років 19-го ст., колись багатирське здоров'я Олексія Толстого (а він розгинав підкови і згортав пальцями гвинтоподібно зубці виделок), похитнулося. Борючись із важким болем, він все частіше відправляється у подорожі на природу, по рідних стародубських лісах, нібито прощаючись зі своєю батьківщиною. А 28 вересня 1875-го року Олексія Толстого не стало. Поховали його у рідному Красному Розі на Черніговщині у невеличкій усипальниці-каплиці, поруч з прадідівською церквою гетьмана Розумовського. Толстой дуже полюбляв це місце, а одного разу так написав про нього: «Сьогодні субота, і музика дзвонів у нашій церкві зливається із співом солов'їв та іволги... Навколо ніщо не мовчить, усе співає і все радіє весні, я сам ось-ось готовий заспівати» . Маєток Толстого Красний Ріг і зараз залишається тим місцем, куди постійно приїжджають його земляки та гості з України, аби вшанувати пам'ять великого правнука славного українського гетьмана.

Кількість назв: 5

Князь Серебряный

Толстой, А. К.

Князь Серебряный: Роман; Посадник: Драма; Стихотворения; Баллады; Былины; Избранные письма А. К. Толстой ; составитель В.Базанов. - Минск : Маст. літ, 1984. - Книга. - 510 с.

Пьесы

Толстой, А. К.

Пьесы / А. К. Толстой ; - Москва : Искусство, 1959. - Книга. - 577 с. - (Биб-ка драматурга)

Избранное

Толстой, А. К.

Избранное / А. К. Толстой ; А.К.Толстой. - Москва : ГИХЛ, 1949. - Книга. - 479 с. : портр.

Князь Серебряный

Толстой, А. К.

Князь Серебряный: Роман; Посадник: Драма; Стихотворения; Баллады; Былины; Избранные письма / А. К. Толстой ;составитель В.Базанов. - Ленинград : Лениздат, 1983. - Книга. - 512 с.

Subscribe to Олексій Костянтинович Толстой (1817-1875)