6 січня 2024 року виповнюється 86 років від дня народження Василя Семеновича Стуса – українського поета, перекладача, літературознавця, публіциста, правозахисника, який Національну премію імені Т.Г. Шевченко і звання Героя України отримав посмертно.
Борцю за українську державність та національну ідею було відміряно 47 років земного життя. І перервала його радянська влада, послідовники якої і сьогодні намагаються знищити все українське і саму Україну. Спроби ці приречені, як приречені і намагання знищити пам`ять про Стуса – незламного і нескореного, який став символом Українського Опору другої половини ХХ століття.
Письменник обрав місію дисидента, правозахисника, Людини, що відстоює право говорити правду рідною мовою. Він не боявся відверто протистояти злу і неправді, був щирий, відкритий в усьому, цілісний і неподільний. Василь Семенович мав дивовижне почуття гумору, вмів тонко підмітити деталь, спародіювати ситуацію, пожартувати, а ще мав тонке, ліричне, ніжне ставлення до коханої, рідних і друзів.
У неволі поет вивчив французьку й англійську мови, володіючи вже німецькою, перекладав Рембо і Верлена, Кіплінга і Бодлера, улюбленого Рільке і божественного Гете та багатьох інших. Водночас працював над науковими текстами, книгами. Жадоба знань, величезна кількість опрацьованої літератури, колосальна потреба самоосвіти, безперестанна праця над собою і віра в Україну, в майбутнє національне піднесення, у самоствердження багатостраждального свого народу і його відродження.
Навіть у найтяжчі хвилини життя Василь Стус твердо вірив, що вернеться до народу своїм словом і буде почутий. Його поезія залунала в Україні, її почули, в неї вслухаються. Після смерті Поет продовжував руйнувати антилюдську комуністичну систему.
Живуть і поширюються твори Стуса, руйнують тюрму народів, виховують нові покоління українців. Його вірші про вічну боротьбу, про свободу, що не ув’язнити, про Україну, яка обов’язково буде вільною.
Слава Україні! Героям Слава!