Іван Мазепа (до 385 річниці з дня народження (1640-1709)

0«… Возьмітеся всі за руки,
Не допустіть гіркої муки
Матці своїй більше терпіти!
Нуте врагів, нуте бити!
Самопали набивайте,
Острих шабель добувайте.
А за віру хоч умріте
І вольностей бороніте:
Нехай вічна буде слава,
Же през шаблю
маєм права!...»
Іван Мазепа

 

Гетьман Іван Мазепа – Великий  Українець,  відомий своїм господарюванням в  Україні з  1687 року.  Він збагатив її віру, підніс її славу, представляв  її шляхетність та  доніс свідчення про неї по світу. Майже 300 років перебуває ім’я гетьмана  у списку тих, кого російська імперія нещадно таврувала. «Зрадник» - так  охрестив його  Петр І, такий погляд сповідується росією  і донині, за те, що  боронив  Мазепа  самоврядність Української козацької держави – Гетьманщини, волів визволити Батьківщину з-під московського ярма.

За освіченістю й загальною культурою з Мазепою не міг зрівнятися ні російський цар, ні будь-хто з російської еліти. Український гетьман здобув блискучу освіту, володів вісьмома іноземними мовами, знався  в літературі й мистецтві, музиці, поезії, був щедрим меценатом і покровителем Православної церкви, багато зробив для розвитку освіти, науки, архітектури. Мазепа  багато читав, все життя збирав книги й рукописи. Створив найкращу в Україні бібліотеку з якої  подарував Переяславскій єпархії унікальну пам’ятку – знамените  Пересопницьке  євангеліє XVI століття, на якому присягають президенти України. Його  освіченість і висока внутрішня культура   дивувала іноземців, яким довелося побувати в Україні. Син свого часу,  Іван Мазепа,  дбав про  державу, власні статки, своє оточення, а  свої величезні багатства  витрачав на будівництво, оздоблення церков та храмів, на Києво – Могилянську академію.

Булава досталася Мазепі в нелегкий час. Імперія не допускала навіть будь-яких натяків про можливість існування незалежної, вільної України. «… лише державний геній і глибокий патріотизм нового гетьмана Мазепи зробили так, що низка шкідливих для України ухвал залишилися нечинними». Він  мав талант видатного адміністратора й господарника, проводив продуману й зважену економічну політику,  сприяв активному заселенню запустілих земель, прагнув об’єднати  землі в єдиній соборній Україні, по західноєвропейському зразку з традиціями козацького устрою.

… На долю Мазепи випадає і Полтавська битва, яка стала справжньою катастрофою для України,  та  прискорила падіння Української держави – Гетьманщини та Запорізської Січі. Проте справа Івана Мазепи не минула даром , він став символом прагнення до незалежності України, що надихало українських патріотів  ХІХ-ХХ століть. Надихає і сьогодні. Саме Іван Мазепа перший сповив Ідею незалежної української держави, щоб  гордо її несли нащадки. Несли, захищали, оберігали власну державність і розуміли як загальнонаціональну історичну мету.