Закоханий в Україну

 180 років  від дня народження Іллі Ріпіна

Знаменитий український художник-реаліст, майстер портрету, історичних та побутових сцен – Ілля Ріпін. Ріпін чи Рєпін? Ріпін – саме так митець підписував свої полотна. Правильність цього підтверджує й той факт, що художник походить з козацького роду на прізвисько Ріпа. 

Життя великого живописця тісно пов’язане з рідною Харківщиною, а його козацьке коріння дуже сильно вплинуло на його творчість. Ріпін палко любив Україну та рідний Чугуєв – тут він народився, назавжди захопився природою, людьми, їх звичаями, побутом, народним мистецтвом. Творча, педагогічна і громадська діяльність митця також була пов’язана з Україною.

З-під пензля художника виходили справжні шедеври на українську тематику: «Запорожці пишуть листа турецькому султанові», «Чорноморська вольниця», «Українка біля тину», «Гайдамаки», «Запорожець», «Українська хата», «Гопак», «Отаман Іван Сірко», «Запорожський полковник», «Запорожець»,  тощо. За умов фактичної заборони української мови живописець пише  картину «Вечорниці», яку підписує українською мовою. 

Ілля Юхимович захоплювався українською культурою, українськими піснями, які він виконував особливо. Брав участь в ініціативах зі спорудження першого в Україні пам'ятника Тарасу Шевченкові. Митець організовував власну майстерню, де навчав молодих художників. Також він допомагав Спілці образотворчих мистецтв в Миколаєві, був поважним членом Київської літературно-артистичної спілки, Київської спілки старовини й мистецтва.

Друзями Іллі Ріпіна були відомі українці: Дмитро Яворівський, Марко Кропивницький, Євген Чикаленко, Михайло Драгоманов, Василь Тарновський, Порфирій Мартинович, тощо. Саме вони стали прототипами деяких персонажів картини «Запорожці пишуть листа турецькому султанові». Картина є "Енциклопедією  козацького побуту", "гімном волелюбності та непохитної  волі українського народу".

Наші захисники, які зараз боронять Україну від рашизму, демонструють усі козацькі чесноти: мужність, нескореність, безстрашність, кмітливість, гумор, безмежну волелюбність, незалежність і таку ж любов до своєї Батьківщини.

Сьогодні картини Ріпіна зберігаються в музеях України та світу. Але багато українських творів та українських колекцій в Ермітажі, Третьяковці, інших російських музеях.  РФ  довгий час намагається привласнити та вписати в свою культуру  багатьох представників української культурної  спадщини. 
Європейські музеї почали змінювати підписи до картин, а українські історики і філософи змінюють уявлення європейців про колонізаційні наміри Росії.
Нещодавно, найбільший музеї Фінляндії, Атенеум, змінив підпис під прізвищем художника – Ілля  Ріпін, українець. Музей мистецтв Метрополітен, Нью-Йорк, визнав відомих художників: Іллю Ріпіна, Івана Айвазовського, Архипа Куїнджі – українськими.

Українське мистецтво проривається за кордон – Європа і США відкривають для себе країну, яка 24 лютого здивувала весь світ мужністю і не збирається зупинятися.

Слава Україні!
0

0

0