«Він відкрив двері до знань для тих, хто не бачить» – говорить пам'ятна табличка на будинку у Куврі, де народився Луї Брайль і де у 1953 році відкрився музей його пам'яті.
4 січня – Всесвітній день шрифту Брайля і 216 день народження його творця.
Історія винахідника, що втратив зір у ранньому дитинстві, але не побажав жити тим життям, на яке були приречені такі, як він, досі надихає людей по всьому світу. А його винаходи та просвітницькі праці багато в чому змінили і продовжують змінювати життя незрячих людей на краще.
Шрифт Брайля – це різні комбінації шести крапок, розташованих у два стовпчики по 3 в кожному, що дають можливість позначати букви, цифри, розділові знаки, математичні, хімічні й нотні знаки. Крапки проколюють зі зворотного боку аркуша, щоб читач міг проводити пальцями по них. Для нанесення точок використовують металевий грифель, а папір для письма незрячих є більш щільним. Кожен знак лягає під подушечку пальця людини, що при правильній постановці рук дозволяє читати і писати досить швидко. При хорошому відчутті можна читати 150 слів за хвилину.
Пройшли віки і шрифт Брайля поступово приймала влада різних країн, він адаптувався під конкретні мови, й наразі свій варіант абетки Брайля є практично у всіх країнах. Розробку української версії брайлівської абетки почали у 1920-х роках.
В Україні, першу друкарню книг шрифтом Брайля відкрито в Одесі наприкінці 19 століття. На початку 20 століття книги шрифтом Брайля друкували також у Кривому Розі..
На сьогоднішній день в світі близько 39 мільйонів незрячих людей, а з вадами зору – 1,3 мільярда. Науковці вважають, що до 2050 року їх кількість може сягнути 115-550 мільйонів. Люди, які позбавлені щастя бачити світ очима, потрапляють у інформаційний вакуум. Без можливості читати важко уявити собі людське життя загалом, а особливо – навчання дітей. Абетка Брайля є засобом спілкування сліпих і грає найважливішу роль в їхній освіті, доступі до інформації та реалізації права на свободу вираження поглядів і переконань.
Книги, надруковані шрифтом Брайля, покликані робити навколишній світ більш дружнім, інклюзивним і зручним для незрячих людей.
Запрошуємо до читального залу бібліотеки КНУБА, де у вас буде можливість ознайомитись з книгами, написаними шрифтом Брайля та методичними рекомендаціями до вивчення курсу «Шрифт Брайля».