МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЗАПОВІДНИКІВ І НАЦІОНАЛЬНИХ ПАРКІВ

11 січня у світі відзначили Міжнародний день заповідників і національних парків. Ці унікальні природні об`єкти відіграють ключову роль у збереженні біорізноманіття та підтримці екологічної рівноваги. Загалом у світі створено більш 11 тисяч заповідних територій, що мають статус заповідника чи національного парку. В Україні загальна площа заповідних територій охоплює 6,8 % території . Зареєстровані 55 національних природних парків,19 природних та 5 біосферних заповідників та регіональні природні парки та заказники різного рівня.


Для нашої країни день заповідників і національних парків є особливо актуальним під час війни. Росія влаштувала на українській землі воєнний екоцид та своїми діями спричинила масове знищення тваринного та рослинного світу, отруєння атмосфери, водних ресурсів, ґрунтів, радіаційні ризики, заміновані території. Війна вплинула на кожний компонент довкілля і наслідки будуть довгостроковими та матимуть не лише локальний, а й глобальний характер. Знищено десятки національних парків та заповідників. Реальний рівень шкоди об’єктам природно-заповідного фонду через війну оцінити неможливо, значна їх частина залишається під окупацією та в зоні бойових дій.


Україна потребує колосальних зусиль, часу та комплексного підходу держави, громадян і міжнародної спільноти для захисту та відновлення унікальних природних територій України. Попри складну ситуацію, екологи, волонтери та міжнародні організації докладають зусиль для порятунку природи. На сьогодні, є приклади реальної міжнародної допомоги. WWF (Всесвітній фонд природи) та IUCN (Міжнародний союз охорони природи) – надають підтримку в захисті диких тварин і птахів на територіях, що постраждали від війни. ЄС виділив кошти на моніторинг наслідків руйнування Каховської ГЕС і підтримку відновлення регіону. ООН започаткувала ініціативи з очищення токсичних речовин і захисту природоохоронних зон.


Підтримка дозволить зберегти унікальні природні багатства країни та допоможе відновити екологічну стабільність для майбутніх поколінь. Цей день ще раз нагадує усьому світові, що збереження природи має бути одним із пріоритетів навіть під час війни.