2 лютого 2022 року виповнюється 210 років від дня народження «творця українського байкарства» Євгена Павловича Гребінки. За рішенням ЮНЕСКО, день народження письменника визнано знаменною датою.
1. Народився Євген Гребінка на хуторі Убіжище Пирятинського повіту, в сім'ї дрібного поміщика — штаб-ротмістра Малоросійського кавалерійського полку.. Був учасником Вітчизняної війни 1812 р., пройшов шлях до Парижа. Після відставки займався господарством, мав 20 кріпаків. Родовий хутір Гребінчин Яр перейменував на хутір Убіжище.
2. Він прожив коротке життя — усього 36 років доля відвела майстру слова. Та за недовгі 15 років літературної діяльності Гребінка надрукував понад 50 повістей, байок, романів і оповідань, створивши поетичні та прозаїчні шедеври.
3. Роман Гребінки про козацькі часи – “Чайковський” – Франко назвав “улюбленим твором галицько-руської молоді 1860-1880-х. Роман, “Доктор”, Антон Чехов визнав серед кращих творів сучасної літератури, гідних для перевидання й народного читання.
4. Під своїми першими творами він ставив підпис «Гребенкин». Але з 1832 року й під російськими підписувався як Гребінка. А поему Пушкіна «Полтава» переклав українською мовою в стилі... Івана Котляревського
5. Його вірш «Українська мелодія» («Ні, мамо, не можна нелюба любить») став популярною народною піснею.
6. Світову славу приніс Грибінці широковідомий романс «Очи черные» (музика — вальсу Флоріана Германа в обробці норвежця Софуса Гердаля). Присвятив його в 1843-му майбутній дружині Марії Ростенберг.
«Очи черные, очи страстные,
Очи жгучие и прекрасные!
Как люблю я вас! Как боюсь я вас!
Знать, увидел вас я в недобрый час...»
7. Співали його «Очі чорні» такі знаменитості, як Федір Шаляпін, Луї Армстронг, Володимир Висоцький, Патрісія Каас, Мірей Матьє, Хуліо Іглесіас…
8. Гребінка дбав і про піднесення освіти рідного краю. У 1847 р. він організував приходське училище для дітей села Рудки (тепер — Гребінківського району), надсилав для нього кошти. Про це й досі пам’ятають мешканці села.
9. Одна з перших оцінок таланту Шевченка також належить Гребінці. В листі до Квітки-Основ'яненка 18 листопада 1838 року він писав: «Є тут один земляк Шевченко, що то за завзятий писати вірші! То нехай йому сей да той! Як що напише, так тільки цмокни, та вдар руками об поли! Він дав мені гарних стихів на збірник».
10. Саме Євген Павлович доклав чимало зусиль для звільнення з кріпацтва та сприянню розвитку літературного таланту Тараса Григоровича Шевченка. У 1840-му допомагав Шевченку у першому виданні «Кобзаря»
11. 3000 рублів на рік становила платня Євгена Гребінки під кінець служби в Міністерстві народної освіти Російської імперії. Для порівняння: Тараса Шевченка викупили із кріпацтва за 2500.
12. У Петербурзі Євген Гребінка знався з багатьма літераторами: Нестором Кукольником, Олександром Пушкіним, Іваном Тургенєвим, Іваном Криловим, Олексієм Кольцовим, П. Куліш тощо.
13. Тяжка хвороба (туберкульоз) рано звела його в могилу, 3 грудня 1848 р. Гребінки не стало. Прах було перевезено на батьківщину і поховано в Убіжищі (тепер село Мар'янівка Гребінківського району)
14. На честь Євгена Гребінки на початку ХХ ст. названі місто й станція у Полтавській області.
У Києві, Полтаві, Гребінці, Мар'янівці та інших населених пунктах України вулиці носять ім'я Євгена Гребінки.
У Києві відкрито меморіальну дошку на будинку колишнього готелю, де зупинявся письменник.
Діють кімнати-музеї Євгена Гребінки в будинках культури міста Гребінка та с. Мар'янівка.
1987 року на честь 175-ліття письменника споруджено і урочисто відкрито пам'ятник у місті Гребінка.
До 200-річчя від дня народження, у 2012 році, Національний банк України випустив в обіг ювілейну срібну монету.
У 2017 році створена та діє громадська організація «Нащадки духовної спадщини Євгена Гребінки».
З 2017 року на батьківщині письменника (с. Мар'янівка та м. Гребінка) проводиться Міжнародний фестиваль культури «Гребінчині вечорниці».