О. І. Накалюжна, бібліотекар І категорії бібліотеки КНУБА
21 лютого – Міжнародний день рідної мови, проголошено Генеральною конференцією ЮНЕСКО в листопаді 1999 року, відзначається щорічно.
У сучасному житті знання іноземних мов легко долає кордони між людьми і робить світ цікавішим. Сьогодні знання різних мов відкриває широкі можливості для людини. Зокрема, чим більше мов ви знаєте, тим вищі ваші шанси де завгодно: на ринку праці, в подорожах, в спілкуванні з цікавими людьми з будь-якої точки світу.
Спочатку поліглотами називали тих, хто знав більше двох мов. Наприклад, першим українським поліглотом можна вважати сина Ярослава Мудрого – Всеволода, який «дома сидя, изумееше пять язик». Князь Всеволод Ярославич, він же Андрій, із цікавості вивчив грецьку, латину, німецьку, половецьку й угорську.
- Відомими українськими поліглотами були: Григорій Сковорода, Іван Мазепа, Богдан Хмельницький, Агатангел Кримський, Леся Українка, Іван Франко, Микола Лукаш, Іван Пулюй, Павло Тичина та багато інших.
- Найбільш визначним поліглотом вважається італійський кардинал Джузеппе Меццофанті (1774-1848), який ніколи не виїжджав з Італії, але знав, на різному рівні, приблизно 38 мов; а також був знайомий з 50 діалектами різноманітних мов.
- Нікола Тесла - всесвітньо відомий сербський фізик, володів 8 мовами.
- Дольф Лундгрен – актор та спортсмен, знає 9 мов, включаючи фінську, японську та російську.
Цікаві факти про мови світу
- У всіх алфавітах світу є буква «А», вона визнана найпоширенішою. А ось буква «О» - найдавніша, вона з'явилася в 1300 році до н. е. в фінікійському алфавіті і досі входить в 65 алфавітів.
- З усіх відомих людству «задокументованих» мов найдавнішою є шумерська мова. Шумери залишили після себе письмові свідчення, які датуються 3000-ми роками до нашої ери.
- Більшість мов світу, як вважають вчені-лінгвісти, походять від спільного кореня: індоєвропейського.
- У світі існує тринадцять мов, якими розмовляють понад 100 мільйонів людей. Це китайська, англійська, іспанська, російська, арабська, бенгальська, португальська, малайсько-індонезійська, французька, японська, німецька мови і мови хінді і урду (офіційна мова Пакистану).
- ЮНЕСКО стверджує, що зі світових 6000 мов 2500 знаходяться в небезпеці вимирання або зникли. Щотижня у світі зникає по одній мові. У більшості випадків разом з мовою в історію відходить і народ. На думку фахівців 90% мов світу - під загрозою зникнення! Як прогнозують лінгвісти через 25 років від нині існуючих мов залишиться лише 1/10 частина.
- У більшості мов світу за звучанням збігаються два слова - «мама» і «тато». Вчені пояснюють це тим, що дані слова найбільше схожі на звуки, які лепечуть іноді малюки. При цьому слово «мама» майже у всіх мовах починається з букви «М».
- Жителі острова Бугенвіль у Тихому океані розмовляють мовою, в якому всього 12 букв. Алфавіт цієї мови був розроблений на основі латиниці і містить букви a, e, g, i, k, o, p, r, s, t, u, v.
- Жителі Папуа Нової Гвінеї розмовляють майже на 700 мовах (це складає приблизно 15 відсотків від всіх мов світу). Серед цих мов існує безліч місцевих діалектів, які використовуються для спілкування людей між селами.
- На відміну від інших мов, японську неможливо вчити самостійно. Є багато відмінностей книжкової та розмовної мови, чоловічої та жіночої вимови. У японській немає поняття роду і числа, тому речення складаються таким чином, щоб визначити число і гендерну приналежність.
- У грузинській мові багато складних фонетичних сполучень, які ледве вимовляють носії інших мов. Наприклад: гвпртквні, мтсмртелі.
- Мову суахілі розуміє вся Східна Африка, а решта світу знає завдяки «Королю Леву». Цією мовою говорять від 50 до 150 мільйонів людей, а для 15 мільйонів вона рідна. Про суахілі говорять, що вона народилася на березі океану, виросла і зміцніла у Танзанії, захворіла в Кенії і померла в Уганді і Конго. Особливу популярність в світі мова здобула завдяки мультфільму «Король Лев», де імена героїв - це слова на суахілі. Сімба означає «лев», Рафіка - «друг», Пумба - «простак». А знаменита пісня «Акуна Матата», яку спеціально для мультфільму написав Елтон Джон, перекладається як «Немає турбот».
- У письменника Ернеста Вінсента Райта є роман «Гедсбі», що складається з більш ніж 50 000 слів. У всьому романі немає жодної букви E (найчастішою букви англійської мови).
- Есперанто - єдина штучна мова, яку освоїли близько двох мільйонів чоловік. Створив мову польський окуліст Людвіг Лазар Заменгоф, який згодом узяв собі псевдонім Д-р Есперанто, що новою мовою означало «той, хто має надію». В основі лексики есперанто лежать латинь і романські мови (італійська, французька, іспанська). Граматика есперанто претендує на звання найпростішої - в ній всього 16 правил.
- Діалект мандарин китайської мови – найпопулярніша мова в світі, на ній спілкуються понад 885 мільйонів людей. Іспанська мова займає друге місце — 332 мільйона чоловік, англійська мова займає третє місце в світі — 322 мільйона чоловік. Російська мова займає 7 місце, на ній говорять 170 мільйонів чоловік.
- Багатьом словам в українській, які ми використовуємо щодня, кілька тисяч років! Давнє слово з праслав’янської мови гаразд (з якої потім виросли польська, білоруська, російська) — збереглося у вжитку лише в українській мові. Уявіть, йому кілька тисяч років! Пам’ятайте про це, коли вчергове захочете відповісти «хорошо».
- Цікавий факт про українську мову — вона одна з найближчих мов світу до індійського санскриту — «багато — багуто», «вгоджати — гаджати», «видіти — видіта», «виліпити — виліпта», «дерево — дарава»
- Певні приказки, які вкоренилися в нашому розумінні, як виключно російські — насправді такими не є (бо російська мова — теж живий організм, який зазнає змін протягом свого існування). Знаменитий вислів «Москва не сразу строилась» — ні що інше, як калька з польського вислову — Nie od razu Kraków zbudowany («Краків не одразу будували»). Але і поляки цей вислів також у свій час запозичили у римлян — в основній версії було «Рим не одразу збудовано».
- Українська належить до найчисленнішої — індоєвропейської сім’ї та входить до її слов’янської групи.
- В українській мові є три основні різновиди наріччя: північне, південно-східне й південно-західне. Кожне з них має в своєму складі ще по кілька говорів. Загалом їх нараховується 14, але цей перелік не включає перехідних говорів та деяких особливих діалектів, наприклад, лемківського
- В Австралії, в місті Сідней, 19 лютого 2006 року відкрили пам’ятник, присвячений борцям за права рідної мови всього світу.
- Медики з Європи встановили, що вивчення мов може омолодити мозок на 15 років. У похилому віці це допоможе сповільнити процес старіння і поліпшити пам'ять.
Вивчайте мови і переконайтеся, що немає нічого кращого, ніж говорити на мові любові в Парижі, спілкуватися з щирими незнайомцями на вулицях Великобританії, замовляти щось в елегантному німецькому ресторані на рідній мові офіціанта, здійснювати екскурсію з італійцями або бразильцями,гуляючи старовинними вуличками Києва.
Бібліотека КНУБА запрошує усіх бажаючих до відділу видань іноземними мовами (4 поверх гол. корпусу) де Ви зможете ознайомитися з різноманітними виданнями різними мовами світу — від словників і довідників до публіцистики.
- Log in to post comments