На Аскольдовій могилі
Поховали їх –
Тридцять мучнів-українців,
Славних молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт!...
Павло Тичина
• 29 січня 2023 року в Україні відзначатиметься 104 річниця бою під Крутами – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українського визвольного руху 1917-1921 років та один з епізодів Першої російсько - української війни за наше сьогодення та свободу України.
• У грудні 1917 року уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків дратувало проголошення Україною самостійності. Українська Народна Республіка опинилась у смертельній небезпеці: у Києві розпочалося більшовицьке повстання, а з півночі на допомогу заколотникам виступили дві російські армії і 29 січня вони були вже за 130 кілометрів від Києва – неподалік залізничної станції Крути.
• Українське військове командування, яке очікувало основного наступу більшовиків не з боку Бахмача, а з полтавського напрямку, спрямувало туди основні сили боєздатної армії, яка б чинила росіянам гідний опір. На допомогу уряду УНР прийшли молоді українці – студенти й гімназисти.
• У бою під Крутами з російського боку брали участь 4-6 тисяч бійців. Українське військо налічувало близько 300 бійців Студентського куреню, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків – оце й усе. Бій тривав до вечора. Завдяки героїзму бійців вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ на декілька днів. Уряд УНР провів перемовини з державами Четверного союзу, які закінчилися 9 лютого 1918 року підписанням Брестського мирного договору, що визнавав УНР самостійною державою і суб’єктом міжнародних відносин.
• Мирний договір підписала і делегація Росії, зобов’язавшись визнати право українського народу на самовизначення, законність влади Центральної Ради, виведення з території України свого війська. Росіяни визнавали українську державу в кордонах, проголошених ІІІ Універсалом Центральної Ради ( сучасні Донеччина, Дніпропетровщина, Харківщина, Миколаївщина і Херсонщина були у складі української держави) - більшість населення цих регіонів складали українці.
• Згодом українські війська розпочали звільнення території України від більшовиків і у квітні 1918-го року практично вся територія України була звільнена з-під російської окупації.
• 28 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно під Крутами. Наймолодшим полеглим було по 16 років. Тіла загиблих були перевезені до Києва, де 19 березня 1918 року урочисто поховали на Аскольдовій могилі.
• В радянський час могили полеглих під Крутами було зруйновано. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії.
• Після здобуття Україною незалежності подвиг героїв Крут став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність. На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року, як День подвигу та прикладу для майбутніх та нинішніх поколінь, як День надії і любові до своєї вітчизни, як День пам’яті Героїв Крут.
Слава Україні!
Вічна слава,пошана й пам’ять Героям Крут!