Cenedl heb iaith, cenedl heb gallon
Нація без мови – нація без серця
Валлійці
21 лютого світ відзначає Міжнародний день рідної мови, проголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року.
Це свято не лише нагадує про культурне розмаїття і багатомовність світу, а й про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.
Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу. Вона є найсильнішим інструментом збереження і розвитку нашого матеріального й духовного спадку.
Українці виборювали своє право говорити українською понад 350 років. І сьогодні відстоювати його має кожен громадянин, адже без мови рідної й народу рідного нема. Захищати і дедалі утверджувати українську мову як державну - наше спільне завдання.
Мова вивчається в нерозривному зв’язку з історією народу, який є носієм цієї мови, її творцем. Мова передається генетично з роду в рід, від дідів і прадідів онукам. «…не цурайся Роду свого, його Звичаю та Мови; бо рідна Мова і Звичай зберігає енергію нації». Ось що таке рідна мова. Пам’ятаймо про це!
Цікаві факти про різні мови світу
• 400 мов у світі на даний момент визнані зникаючими – на кожній з них говорять близько 50 осіб у світі. Є й такі, на яких говорить всього одна людина, вони практично приречені. Вченими доведено, що для успішного розвитку мови на ній має розмовляти близько мільйона чоловік. Мов з такою кількістю носіїв у світі всього 250.
• Держава у Тихому океані, Папуа-Нова Гвінея, визнана найрізноманітнішою за кількістю мов. На площі, порівнянній зі Швецією, поширені 820 мов, що становить близько 20% від кількості всіх мов світу. За щільністю лідирує інша тихоокеанська держава – Вануату, там говорять на 113 мовах при площі всього у 12 тисяч квадратних кілометрів.
• Мови світу, іноді дивують своєю образністю. Наприклад, всім нам відомий значок @ в нас називається «собачкою». Але цей символ на івриті називається «штрудель», а в чеській і словацькій мові - «оселедець під маринадом». Хоча найчастіше значок @ в світі називають «мавпочка».
• Українська мова має 82 специфічні риси (40 фонетичних та 42 граматичні). З них виключно українськими є 34, притаманних лише для української та білоруської мови – 4, для української та російської – жодної.
• Веснянку «А ми просо сіяли» наші пращури в Україні співали вже у I тисячолітті до н.е.. І колядки про створення світу птахами (тобто ще дохристиянських часів) навряд чи перекладалися з давнішої мови на українську, адже християни не мали в тому потреби.
• Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово "горизонт»: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
• Українська мова багатьом іноземцям здається дуже складною для вивчення. Так ось англомовні товариші, щоб навчити бажаючих вимовляти фразу «я люблю вас», пропонують для тренування схожі за звучанням слова: «yellow blue bus».
• Існує таке поняття, як планова мова. Це міжнародна штучна мова, яка створена для спілкування. Найпоширеніша штучна мова була створена в 1887 році варшавським окулістом Лазарем Марковичем Заменгофом, у якого був псевдонім Есперанто («Сподівається»). Мову так і називали: Есперанто.
• Але мови не тільки вмирають, випадки відродження теж бувають. Яскравий приклад – іврит, який вважався мертвим. Зараз налічується близько 9 мільйонів людей, що говорять на ньому, причому 6 мільйонів визнають його рідним.
• Найпоширенішою в світі мовою визнана китайська, всього на нашій планеті налічується 1,3 мільярда її носіїв.
• Для порівняння скажемо, що українська мова налічує близько 140 тис. слів (без спец. термінів), а англійська - 1 млн., причому мільйонним англійським словом стало «Web 2.0».
• У англійському алфавіті міститься 26 букв, при цьому він має найбільший словниковий запас у світі. Всього кількість слів прирівнюється до мільйона, з якого 500 тисяч відведено на терміни. А ще в англійській, в порівнянні з іншими мовами, найбільша кількість синонімів.
• Французи вражають кількістю відтінків голосних букв. Наприклад, «про» корінний француз може вимовити 13 різними способами.
• Японська мова знаходиться на 9 місці за кількістю носіїв, більше 125 мільйонів чоловік вважають її рідною. Ще близько 15 мільйонів можуть розмовляти нею вільно.
• Основним був обраний Токійський, який став вивчатися в навчальних закладах з 1886 року
• У більшості мов світу за звучанням збігаються два слова – «мама» і «тато». Вчені пояснюють це тим, що дані слова найбільше схожі на звуки, які лепечуть малюки. При цьому слово «мама» майже у всіх мовах починається з літери «М».
• У всіх алфавітах світу є буква «А», вона визнана найпоширенішою. А ось буква «О» – найдавніша, вона з’явилася приблизно у 1300 році до нашої ери у фінікійському алфавіті і до цих пір входить до 65 алфавітів.
• Виверження ісландського вулкану Ейяф’ятлайокютль в 2010 стало справжнім випробуванням для дикторів телебачення та радіо через його незвичну назву (окрім мешканців Ісландії, звичайно).
• Аборигени республіки Суринам спілкуються за допомогою всього лише 340 слів.
• Існує мова в якій всього 12 букв. Це ротокас, на якій спілкуються жителі острова Бугенвіль, що в Тихому океані і це найкоротший алфавіт в світі,який передає всього 11 звуків.
• У Ватикані в банкоматі можна зняти гроші за допомогою латинського інтерфейсу, адже там ця мова вважається офіційною, хоча на ній проводиться тільки католицька служба.
• Вільям Шекспір знав 24000 слів, включаючи 1700 придуманих ним самим. З них в сучасній мові залишилося тільки 700, вони використовуються в мові у незмінному вигляді.
• У камбоджійському алфавіті 74 букви, і він вважається найдовшим у світі. А ось у жителів острова Бугенвіль (Тихий океан) найкоротший алфавіт, який налічує 12 букв. Він створений на основі латинської і містить V, K, G, I, A, E, O, R, S, T, U, P. У гавайському алфавіті теж мало букв – всього 13.
• У індіанців чиппева найскладніша мова, в ній близько 6 тисяч дієслівних форм. Крім того, індіанські мови пристосовані більше до усного мовлення, а не до письмового, і мають велику кількість діалектів.
• Поширена в деяких областях Французької Гвінеї мова Таки складається з 340 слів.
• У болгарській мові зовсім немає відмінків, невизначеної форми дієслова, зате є артикль. Це відрізняє іі від слов’янських (виняток – македонська).
• Легкою для навчання вважається фінська, в ній слова як чуються, так і пишуться. Зате її граматика навіть складніше, ніж в англійській, тільки відмінків 15 штук.
Європейські медики встановили, що вивчення мови покращує пам'ять та уповільнює процес старіння на 15-16 років.
Збереження багатомовності дає можливість зберегти нашу тисячолітню історію і культуру й виробити найбільш широкі підходи у сфері взаєморозуміння і людяності.
Запрошуємо до бібліотеки КНУБА для ознайомлення з літературою до Міжнародного дня рідної мови, яка висвітлює історію рідної мови та писемності, шляхи здобуття мовної незалежності, дає оцінку українській ментальності тощо.
Українська мова – мова наших батьків та дітей та мова нашої Перемоги!