World Day of the writer. Всесвітній день миру для письменника

Автор тексту

О. І. Накалюжна,
бібліотекар І категорії бібліотеки КНУБА

Всесвітній день миру для письменника

«Всякий автор хоче писати так, щоб його зрозуміли;
але при цьому потрібно писати про те, що варто розуміти»

Ж. Лабрюйер

 

Всесвітній день письменника відзначають щорічно 3 березня.

Роль письменника у суспільстві надзвичайно важлива. Письменник – це очі, думки та совість суспільства. Його пильні спостереження, влучні здогадки та передбачення є відгуком часу і елементом формування відповідного пласту історії.

У сучасному світі налічується близько 200 000 письменників, визнаних професійними авторами своїх творів. Вони пишуть  понад 150 світовими мовами, доносять свої думки до широкого людського загалу, знаходять у багатьох душах відгуки і навіть формують людський світогляд. Кожному тексту передує неповторний досвід, особливі переживання, емоції й життєві драми. Що надихає письменника на книжку – всеохоплююча любов, пристрасть чи біль і відчай? 

Професія письменника з'явилася багато століть тому, та своє свято  майстри слова отримали  лише у 1986 році на засіданні 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу,  що об'єднує  письменників усього світу. ПЕН-КЛУБ (P. E. N., скорочення від англійського poets - поети, essayists - есеїсти, novelists - романісти; перші літери цих слів разом утворюють англійське pen - авторучка) - міжнародна неурядова організація письменників,  яка була заснована у Лондоні ще у 1921 році.  Ініціатором створення даної структури була англійська письменниця Кетрін Емі Доусон-Скотт. Найперший склад ПЕН-клубу очолив Джон Ґолсуорсі.

Діяльність ПЕН-клубу спрямована на підтримку гуманістичних цінностей та толерантності, а також на сприяння письменникам, які перебувають в ув'язненні або переслідуються за політичними мотивами. В ПЕН-клуб входить 144 формованих за мовним принципом національних центрів з 101 країни. ПЕН-клуб виступає в захист свободи друку і проти свавільного застосування цензури в мирний час. Сьогодні подібні центри діють в 130 країнах.
Український Центр Міжнародного ПЕН-клубу діє з 2011 р. Його засновники – М. Вінграновський, М. Горбаль, М. Коцюбинська, Є. Сверстюк. Першим Президентом Українського центру був Євген Сверстюк, нині його очолює Мирослав Маринович.

Усі структурні підрозділи цього клубу виступають за принципи вільного поширення інформації на території всієї планети. Активісти організації публічно виступають проти придушення свободи слова і цензури. Вважається, що вільна критика - це необхідний елемент процесу економічного і політичного розвитку країн. Самі ці принципи озвучуються під час офіційних заходів, присвячених Дню письменника. 

Зазвичай в  урочистостях беруть участь літературні асоціації і об’єднання, редактори, коректори, критики, культурологи, журналісти, викладачі, студенти та любителі  читання.  До цього дня приурочені церемонії вручення різних літературних премій і вшанування літературних діячів, але головним є не перебування в тому чи іншому творчому об’єднанні. Головне – талант, наснажений любов’ю до рідної країни й до людини.

Письменник це той, хто вміє перетворювати свої думки в красиві слова, створювати справжні бестселери, які підкорюють уми і серця мільйонів читачів. Є щось магічне у тому, як створювалися найвизначніші літературні твори. Рідне Слово – це та незборима сила, яка дає змогу жити у найважчі часи, перемагати у найзапекліших битвах, долати найбільші перешкоди.

Цікаве

Кожна людина має свої звички, не є винятком і письменники.

Український прозаїк Іван Нечуй-Левицький жив за чітким графіком: лягав спати о конкретній годині, їв теж тільки у визначений час і завжди вдома – в гостях навіть чаю не пив, бо це не за розпорядком. А ще, кажуть, що страшенно боявся застудитися, тож дуже ретельно готувався до поїздок, завжди мав із собою пальто і шапку.

Едгар Алан По все життя боявся темряви. Можливо, однією з причин виникнення цього страху стало те, що в дитинстві майбутній письменник навчався… на цвинтарі. Школа, куди ходив хлопчик, була така бідна, що підручники для дітей купити не вдавалося. Винахідливий учитель математики проводив заняття на кладовищі, що знаходилося неподалік, серед могил. Кожен учень вибирав собі надгробний пам’ятник і підраховував, скільки років прожив покійний, віднімаючи від дати смерті дату народження. Не дивно, що По виріс і став тим, ким він став – засновником світової літератури жахів.
Коли Віктор Гюго працював над «Собором Паризької Богоматері», він наполовину обстриг собі волосся на голові та збрив бороду, а ножиці викинув у вікно. Письменник зробив це для того, щоб не відволікатися від роботи і нікуди не виходити: він змушений був залишатися вдома, поки волосся не відросло.

Ернест Хемінгуей пережив п’ять війн, чотири автомобільні та дві повітряні катастрофи. Письменник любив кішок і постійно тримав кількох тваринок у своєму будинку. Одного разу йому подарували мейн куна, якого звали Сніжок. Через генетичну мутацію він був полідактильним, тобто мав зайві пальці на лапах. Сьогодні в будинку-музеї Хемінгуея живе більше 50 кішок, половина з яких теж полідактильні, оскільки є нащадками Сніжка.

Знаменитий французький письменник Оноре де Бальзак створював свої романи тільки вночі, при шести свічках, що горять у канделябрах і при щільно засунутих шторах, щоб жоден промінчик світла не проникав ззовні. Він вважав, що тільки безмежна ніч дозволяє йому працювати безперервно, і заради цієї роботи він пересував стрілки годинника і перетворював день на ніч і навпаки.

Українська письменниця Марко Вовчок була особисто знайома з Жулем Верном, який передав їй право перекладу своїх творів російською мовою.
Марк Твен був непоганим винахідником. Серед його розробок - блокнот з відривними листочками для журналістів, шафа з розсувними полицями, саморегульовані підтяжки, а також самий геніальний з його винаходів - машинка для зав’язування краваток!

Джек Лондон був соціалістом, а крім того - першим в історії американським письменником, який заробив своєю працею мільйон доларів.
Агата Крісті страждала на дисграфію, тобто практично не могла писати самостійно... Всі її знамениті романи були надиктовані.
Діккенс не міг працювати, якщо столи і стільці в його кабінеті не стояли так, як він  звик.

У Лорда Байрона було чотири домашніх гусака, які всюди слідували за ним, навіть на громадських зборах.

Висловлювання відомих людей про письменницьку працю:

-«У письменника  тільки і є один учитель: самі читачі» (Микола Гоголь).
- «Той, хто не сподівається мати мільйон читачів, не повинен писати ані рядка» (Йоганн Гете).
- «Бути цікавим – перший обов’язок маловідомого автора. Право бути нудним мають тільки ті письменники, які вже прославилися» (Едмунд Берк).
-«Література – це таке заняття, при якому потрібно знову і знову доводити, що у тебе є талант, людям, позбавленим будь-яких талантів» (Жюль Ренар). 

Запрошуємо до бібліотеки КНУБА для ознайомлення з творчістю майстрів чарівного світу літератури,  відомих письменників та молодих авторів. До вашої уваги:  есе, публіцистика, художні твори, статті у періодичній пресі, які виражають глибину творчості та неповторність кожного письменника.
Для пошуку видань на різні  тематики  радимо скористатися електронним каталогом  бібліотеки.