Про книгу – з любов'ю і повагою (до Всесвітнього дня книги та авторського права)

«Хто полюбить книгу,
той далеко піде у своєму розвитку.
Книга рятує душу від здерев’яніння»
Т.Г. Шевченко

Сьогодні  без Інтернету та цифрових технологій важко уявити собі життя, здається, що книга відступає на другий план. Але це зовсім не так. Книга була і залишається незамінним супутником людини, її мовчазним радником, всезнаючим помічником, невичерпним джерелом мудрості.

У 1995 році,  за рішенням ЮНЕСКО,  була вибрана дата святкування Всесвітнього дня книги та авторського права – 23 квітня.   У цей день народились такі видатні письменники, як Моріс Дрюон, Володимир Набоков, Андрій Курков, Григорій Тютюнник, а також покинули світ такі знамениті і відомі автори, як Мігель де Сервантес Сааведра, Вільям Шекспір, Інка Гарсіласо де ла Вега, Михайло Коцюбинський. Тому природно, що саме цей день  був обраний Всесвітнім днем книги, який нині святкують у 190 країнах світу.

Своїм святом цей день вважають автори, видавці, вчителі, бібліотекарі та всі, хто причетний до книжкової справи.

Щорічно, починаючи з 2001 року,  ЮНЕСКО та міжнародні організації, які представляють три основні галузі книжкової індустрії:  видавництва, книгорозповсюджувачи  та бібліотеки, вибирають місто, яке стає Світовою книжковою столицею:  Любляна (2010), Буенос-Айрес (2011), Єреван (2012), Бангкок (2013), Порт-Гаркорт (2014), Інчхон (2015), Вроцлав (2016), Конакрі (Африка, 2017), Афіни (2018), Шарджа (2019), Куала-Лумпур (Малайзія)2020.

Промайнули віки, але  грецьке «бібліо», латинське «лібер», семітське «сефер», арабське «кітаб»,  слов’яно-балтийське  «книга», трактується однаково: предмет, твір, або частина твору.

При всій повазі до сучасних цифрових технологій, спілкування з живою книгою не замінить ніщо. Книги покликані служити людям, а краса і мудрість, відтворена у друкованих рядках, неодмінно стане на заваді жорстокості, несправедливості й насиллю та врятує наш неповторний світ.

Науково доведено, що книги – найкращі ліки від стресу. У ході дослідження учасникам експерименту створювали певні умови, які викликають стрес, а потім пропонували прогулянку, музику або книгу для розслаблення. Після цього перевіряли пульс і м'язовий тонус.

З'ясувалося, що в 68% випадків швидше за все впоралося читання книг – всього за 6 хвилин м'язи розслаблюються, а пульс приходить в норму. На другому місці – приємна музика, яка допомогла в 61% випадків. Чай або кава – 54%, прогулянка – 42%.  Дослідники стверджують, що не має значення, яку саме книгу ви читаєте, головне – зануритися у читання з головою.

З історією книги тісно пов’язана історія авторського права, яка веде свій початок з Афінської республіки. Вже 2300 років тому існувало право на захист цілісності твору і заборона вносити до нього зміни.  

Авторське  право - це один із засобів охорони інтелектуальної власності людини, набір прав, наданих авторам оригінальних творів. Інтелектуальна власність охоплює всі творіння людського розуму. Авторське право захищає не ідеї або факти, а спосіб їх вираження: письмові, музичні, живописні, драматичні, хореографічні твори, фільми та мультимедійні продукти, комп'ютерні програми. Знаком того, що той чи інший оригінальний твір охороняється авторським правом, служить символ ©. За ним, зазвичай, вказується ім'я власника авторського права та рік створення твору.

З прийняттям Верховною Радою України Закону № 3792-XII «Про авторське право і суміжні права» від 23 грудня 1993 року у нашій країні було створено авторське правове поле, яке весь час удосконалювалося і ставало ближчим до міжнародних норм. Але зміни в інформаційному просторі вимагали і змін в законодавстві у відповідності до сучасних викликів. З 1 січня 2023 року набув чинності Закон України «Про авторське право і суміжні права» № 2811-IX від 01.12.2022р.

Бажаючих поглибити свої знання з цього важливого і актуального питання (адже більшість наших викладачів є авторами підручників, навчальних посібників, тощо) запрошуємо до  наукової бібліотеки  КНУБА.

А також пропонуємо  «бібліотерапію»  від українських видавництв:  книги, які можна  та варто почитати,  чекають на  Вас у всіх відділах нашої бібліотеки.

Відсвяткуйте цей день, прочитавши книгу !!!

Цікаві факти про книги

  • Найтовстіша у світі книга – англійський  словник, що містить 8600 сторінок.
  • Найбільшою книгою у  світі  є видана у 1976 році  у Денвері, штат Колорадо, США, "Суперкнига”, розмір якої становить 274х307 см, вага – 252кг 600г, яка налічує  300 сторінок.
  • Однією з найменших книг є  томик віршів Т.Г.Шевченка "Кобзар”, який створив     мікромайстер  Микола   Сядристий.      Книга   складається     із 12 сторінок, кожна площею 0,6  мм². Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінцем  людської волосини. Книга зшита павутинкою, обкладинка зроблена з пелюстки  безсмертника. На обкладинці – портрет поета та зображення хати, де він  народився.
  • Найбільше видання у світі –  це багатотомна збірка "Акти і публікації Британського парламенту 1800-1900  років”. Усі томи збірки важать разом 31 тонну. Для того, щоб їх прочитати,  потрібно понад 6 років.
  • Однією з найбільших  старовинних книг є гігантський атлас вагою 120 кг, який знаходиться в Державній  бібліотеці в Німеччині. Виданий він у 1661 році і має розміри 170х110 см.
  • Найдорожчою книгою у світі є Массачусетська книга псалмів. Надрукована у 1640 році, вона була продана на аукціоні у 2013 році за 14,2 мільйона доларів.
  • Перша друкована книга  "Львівський Апостол” в Україні з’явилася у 1574 році. Її надрукував Іван  Федоров, який випередив іноземних майстрів, так як винайшов спосіб друкування  тексту двома фарбами одразу.
  • "Німецький словник" вважається найбільшим в світі. Складати його почали брати Грімм в 1854 році, далі роботу продовжили інші, менш відомі автори, і праця була закінчена тільки в 1971 році. Словник налічує 34519 сторінок і виданий в 33 томах.
  • У в’язницях Бразилії створена спеціальна програма, яка стимулює ув’язнених читати. Кожна прочитана книга зменшує термін на 4 дні, максимально можна скоротити собі термін на 48 днів на рік. Погодьтеся, ідея геніальна, а головне, небезкорисна!
  • Нацією, що найбільше часу проводить за книгою вважається Індія. Здивовані? Але саме середньостатистичний індієць проводить по 10,7 годин на тиждень, просто читаючи книгу.
  • Двадцять шостий президент США Теодор Рузвельт прочитував по одній книзі кожного дня!
  • Люди проводять близько 14 годин на тиждень за переглядом телевізора, напротивагу читають вони лише  6,5 годин.
  • Перша рукописна Біблія (з моменту винаходу друкарського верстата) була написана за 12 років і коштує зараз 8 млн доларів.
  • Найбільш популярною книгою залишається Біблія. Друге місце займає «Книга рекордів Гіннесса»
  • Першим романом в історії вважається японська «Повість про Ґендзі» (близько 1007 року), авторство якої приписується Мурасакі Сікібу, дамі при дворі імператриці Сьосі.
  • Найбільше творів написав іспанський драматург Лопе де Вега. Його перу належить 1800 п'єс.
  • В'язнями Бастилії були не тільки люди. Одного разу до в'язниці була ув'язнена знаменита Французька енциклопедія, складена Дідро і Д'Аламбером. Книгу звинувачували у тому, що вона завдає шкоди релігії та суспільній моралі.
  • Дванадцять самих маленьких книг світу вміщаються в одній столовій ложці. Серед них є мініатюрне видання Корану, словник англійської мови на 12 000 слів і Конституція Франції
  • Одна з найбільш незвичайних у світі книг – «Божественна комедія» Данте – була написана на аркуші паперу розміром 80х60 см ченцем Габріелем Чепані. Вона містить 14 000 віршів. Якщо подивитися на лист з деякої відстані, то можна побачити барвисту карту Італії. На цю працю Чепані витратив чотири роки.
  • Найдорожчою книгою, що належить державі, вважають унікальний «Апокаліпсис», виданий французом Жозефом Форе. Вона оцінена в 100 млн. старих франків та виставлена в музеї сучасного мистецтва в Парижі.
  • Найдорожчою книгою, що знаходиться в приватних руках, є так званий «Лестерський кодекс». Інша її назва – «Трактат про воду, землю і небесні тіла», створений Леонардо да Вінчі. У 1994 році її купив за 24 млн. доларів знаменитий засновник компаніі Microsoft   Білл Гейтс. Книга являє собою збірник думок , знахідок і висновків Леонардо да Вінчі на різні теми. Сама книга – це всього 18 пергаментних сторінок, скріплених між собою, причому прочитати таку книгу можна тільки за допомогою дзеркала
  • Письменник витрачає на написання свого роману приблизно 500 годин. Цікаво, за скільки таку книгу прочитає читач?