День слов’янської писемності та культури

В вас мудрість вічна і любов жива...
А хтось же вас народжував, слова,
Хтось ті суцвіття звуків винаходив,
Що стали потім мовами народів.

   Станіслав Тель    

Щороку 24 травня у всіх слов’янських країнах відзначають День слов’янської писемності і культури та вшановують пам’ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія – творців слов'янської абетки.

Молода європейська, незалежна  держава Україна  вшановує слов'янських учителів, чий науковий подвиг свого часу сприяв майбутньому становленню й розквіту  української писемності.

Українська  мова є  важливою частиною ідентичності українців, ознакою нашого народу, це  ще одна наша зброя у протистоянні ворогу.

Слов'янська писемність була створена в IX столітті, орієнтовно у 862-863 роках.

Кирило, за допомогою старшого брата Мефодія, створив слов’янську абетку на основі грецької, змінивши її, щоб передати слов’янську звукову систему. Були створені дві абетки - глаголиця і кирилиця.

Кирилиця поширилась серед східних і південних слов'ян та стала основою багатьох сучасних слов’янським мов, в тому числі й української. Слов’янська абетка складалась з 38 букв, на неї Кирило витратив «три місяці і все життя, бо просвіщати народ без письмен його мови однакове, що намагатися писати на воді!».

З ініціативи Мефодія було розпочато переклад основних книг Старого Завіту слов'янською мовою. Брати перекладали слов’янською мовою богослужебні книги, самі писали оригінальні твори, проповідували православ’я та відкривали при церквах школи. Це створило підвалини для започаткування слов'янських літературних мов і книжкової справи, сприяло розвитку освіти та культури слов’янських народів.

Найдавнішою точно датованою кириличною книгою є давньоруське Остромирове Євангеліє 1056–1057 років.

Україна є невід’ємною частиною європейської родини, бо має одні витоки зі східно – та південноєвропейськими державами, спільну історію, писемність, культуру.

Вийшовши із родини слов’янських мов, українська стала невід’ємною частиною всесвітнього простору та однією з наймелодійніших мов. Вона жива й розвивається протягом тисячоліть, вбираючи в себе слова та фразеологізми всіх етносів, що проживають в Україні.

Більше про історію нашої землі, слов`янської культури, мови, виникнення писемності – у  виданнях, які знаходяться  у  різних відділах  нашої бібліотеки.
Пам'ятаймо нашу історію, примножуймо культурну спадщину свого народу, плекаймо і розвиваймо рідну - українську  мову!