Співець українського бароко - Іван Григорович –Барський 1713-10.09.1791

«Вирісши під впливом народної творчості і прекрасно засвоївши всі елементи українського бароко, Григорович-Барський… прагнув зберегти творчу індивідуальність, історичні традиції української архітектури. Водночас в його творчості відбилися сучасні художні течії, яскравими представниками яких були такі видатні майстри, як Шедель, Растреллі, брати Квасови, Ковнір, Старченко.»

  Б. Яремченко 

Протягом XVII—XVIII століть в Україні склався самобутній архітектурний стиль - «українське бароко», який розквіт  у витворах  найяскравішого українського  архітектора  цього стилю – Івана  Григоровича – Барського. Це  мальовнича пластика фасадів, багатство композиційних прийомів та  рослинні орнаменти  в стриманому, витонченому   декорі.

Своєю красотою Київ  багато в чому завдячує творчості  цього видатного зодчого. Його будівлі визначали обличчя  тогочасного Подолу – економічно-торгового центру Києва. Жоден архітектор за всі віки існування Подолу не збудував стільки  храмових і цивільних споруд, які і  в наш час являють собою архітектурні шедеври та  охороняються законом.

В  архітектурному мистецтві Іван Григорович-Барський спробував себе вже  у зрілі роки, пройшовши  вишкіл на будовах інших зодчих, зокрема у Шеделя та  називав себе «міщанином — кам’яних справ майстром».  До роботи архітектором служив у магістраті, був  депутатом, лавником…

Творча спадщина зодчого вражає як своїм розмаїттям, так і кількістю споруд.  За своє життя майстер побудував понад 30 об’єктів  різного призначення:  низку сакральних, громадських, господарських, приватних споруд у Києві,  на Київщині та Чернігівщині, а також   добудови та реконструкції монастирських і церковних комплексів у Києві.  Саме Григоровичу-Барському  належить ідея та проект першого водогону на Подолі, частиною якого був фонтан «Феліціал» («Самсон») з павільйоном-ротондою  та каналізаційної системи в Києві.

Церкви в творчості Григоровича-Барського займають особливе місце. Саме в духовних спорудах він виступає продовжувачем  національних традицій і, водночас  новатором.

Надзвичайно велика робота проведена зодчим із осучаснення древньоруських та інших храмів XV-XVIстоліть, одягненню їх в барокові шати.
Чимало будівель, споруджених або відбудованих І. Григоровичем-Барським,  згоріли під час великої пожежі 1811 р.  До наших днів збереглися у Києві -  Покровська церква і Церква Миколи Набережного, у   Козельці - Собор Різдва Богородиці та будинок полкової канцелярії, а також Спасопреображенський собор Красногірського монастиря у Золотоноші.

Український народ шанує пам'ять та береже  творчу спадщину  видатного зодчого:  у Києві та у місті Бар Вінницької області  одна із вулиць названі  на честь Івана Григоровича-Барського;   «Укртелефільм» зняв документальний фільм «Іван Григорович-Барський»  з циклу «Архітектори Києва»;  Національний банк України випустив пам’ятну срібну монету «Родина Григоровичів-Барських» в серії «Славетні роди України».