9 вересня 2024 року Україна і світ визначають 255 річницю з дня народження українського поета, перекладача, драматурга, просвітителя, громадського діяча, зачинателя нової епохи української літератури – Івана Петровича Котляревського.
Збулися пророчі слова великого Тараса Шевченка:
Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди,
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть.
Іван Котляревський – шляхтич гербу Огоньчик, син канцеляриста городового магістрату Полтавського полку Гетьманщини і онук диякона Успенського собору Полтави, з молоком матері-козачки увібрав любов до рідного краю, його живу народну мову і козацький лицарський світогляд.
Життя і творчість Котляревського припали на час, коли національна ідея відбувала одне з найсерйозніших випробувань на право свого існування. Російська самодержавницька дійсність розбивала на друзки сподівання українського народу.
Завдяки літературному подвигу Котляревського, філологи світу дізналися і визнали українську мову літературною. Письменник довів, що українська мова, яка вважалася народним говором, ідеально підходить для написання серйозних літературних творів.
Творча спадщина Котляревського за обсягом невелика, але її значення в розвитку української літератури і культури виняткове. Поема «Енеїда», драма «Наталка Полтавка», водевіль «Москаль-чарівник» – різко виділялися на фоні тогочасної літератури. Письменник раз у раз звертається до історичного минулого України, звеличує патріотичні подвиги народу, оспівує кращі національні традиції, пробуджує високі почуття.
Іван Котляревський був відомий не тільки серед українців, а й за межами своєї землі. Про нього писали журнали Англії, Франції та Італії. Примірник «Енеїди» був в особистій бібліотеці Наполеона I Бонапарта під час заслання на острів Святої Єлени.
Осягаючи нашу історію і зупиняючись на реаліях сьогодення, переконуємося в тому, що незалежна Україна відбулася, є й велика заслуга українських письменників. Котляревський поклав старт народження української літератури, підхопив її Квітка-Основ’яненко, кульмінацією стала творчість Тараса Шевченко.
Слава Україні!