Павло Скоропадський

 

Павло Скоропадський в історичній пам’яті українського народу

(1873–1945)

 

«Україна в тій чи іншій формі буде. Не змусиш ріку текти назад,

так само із народом, його не змусиш зректись ідеалів.»

Павло Скоропадський

 

…2023 року  Україна  відзначає 150 років від дня народження  політичного, громадського,   військового  діяча, останнього  гетьмана  Української Держави – Павла Скоропадського,  який  у 20-х роках минулого століття  вершив  нашу державність. 

29 квітня 1918 року, на чолі держави – гетьман Павло  Скоропадський.  Червона Росія нещодавно атакувала Україну, захопивши Київ, і є загроза, що зробить це знову. Буяє інфляція, періодично змінюються міністри, скарбниця майже порожня, борги уряду із виплати заробітної платні сягають  300 мільйонів карбованців. Країна фактично тримається завдяки зовнішньому кредитуванню.

Проте гетьман Скоропадський  починає запроваджувати   українські державні, культурні та наукові установи,   українську атрибутику. Відкрито  близько сотні українських гімназій,  введено  до навчальних програм  українську  мову, історію,  географію.  Відкриті  українські державні університети в Києві та Кам’янці-Подільському, історико-філологічний факультет у Полтаві, створений  Державний український архів.

У держави, яка перебувала в доволі скрутному політичному і фінансовому становищі, знайшлися гроші  й бажання  для заснування Державного драматичного театру, Національної  галереї мистецтв, Українського  історичного  музею, Української  національної  бібліотеки, Українського театру  драми і опери, Української  державної  капели, Українського  симфонічного  оркестру,  кінематографу,  Української  академії  наук тощо.  Був узятий курс на українізацію державного апарату.

Навіть у лихі часи, у кризові моменти  уряд гетьмана України мудро  дивився в завтрашній день. Більшість тогочасних грандіозних планів  не встигли  реалізувати через політичні форс-мажори.  Скоропадський волів не форсувати українізацію, а проросійськи налаштовані чиновники, на яких він часто опирався, чинили їй протидію. Останні дні перед зреченням  Гетьман проводив у консультаціях з різними політичними силами, намагаючись розірвати гордіїв вузол світової кризи в українському вимірі.

Після зречення влади, Скоропадський із родиною  оселився в  Ванзее, поблизу Берліна.    Він повертається   до активного політичного життя,  очолює  новий гетьманський рух і  намагається  згуртувати всі українські сили в діаспорі, виступає  у оборону  незалежності України.  Незважаючи ні на що, останній Гетьман України – Павло Скоропадський,   завжди відстоював  перед офіційними колами й серед громадськості  інтереси українців.   

Коли радянська влада вже остаточно запанувала в Україні, вона оголосила амністію для своїх ідейних ворогів, але більшовики зробили три винятки, назвали три постаті, які ніколи не будуть амністовані:  Павло Скоропадський, Нестор Махно і Симон Петлюра. Це  і є позначенням  того місця, яке Павло Скоропадський посідає в пам’яті українського народу. Ми  живемо  у Державі Скоропадського  та інших українських гетьманів, які творили і берегли  її для своїх нащадків.

Слава Україні!

Героям Слава!