Накалюжна О. І., бібліотекар бібліотеки КНУБА
В Україні, згідно з указом Президента щорічно в останню суботу травня, відзначається День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження.
Це професійне свято об’єднує людей, яким притаманна висока культура, постійний творчий пошук, шанобливе ставлення до книги. Адже не можна уявити існування людського суспільства без книг, газет, журналів.
Друковане слово є запорукою розвитку освіти, науки і культури, джерелом духовності нації.
Світовий досвід свідчить, що жоден із сучасних видів інформації не здатен замінити книгу або навіть конкурувати з нею, друкована продукція залишається найпоширенішою і найдоступнішою.
Бібліотека КНУБА вітає працівників галузі з професійним святом.
Продовжуємо цикл публікацій про відомі та унікальні видання цінного та рідкісного фонду бібліотеки КНУБА та пропонуємо одну з найбільш цікавих серій книг з фонду університетськоЇ бібліотеки– Бібліотека всесвітньої літератури (БВЛ).
Бібліотека всесвітньої літератури
Видання « БВЛ» було оцінено суспільством як видатна подія в культурному житті сучасності.
До випуску “Бібліотеки” була проведена величезна робота, головним центром якої став науковий колектив Інституту світової літератури ім. Горького.
Серія була випущена видавництвом «Художня література» , впродовж 1967 - 1977 років налічувала 200 томів . В 1979 році вийшов довідковий том – каталог. Кожен том містив вступну статтю, примітки та цікаві ілюстрації. Бібліотека всесвітньої літератури складалась із 3 серій:
- Серія 1 (томи 1 – 64): Література Стародавнього Сходу, Античного світу, Середньовіччя, Відродження, ХVІІ та ХVІІІ сторіч;
- Серія 2 (томи 65 – 127): Література ХІХ століття;
- Серія 3 (томи 128 – 200): Література ХХ століття.
Для роботи над цією грандіозною колективною працею було залучено не лише широке коло вітчизняних спеціалістів, а й вчені з Болгарії, Угорщини, НДР, Чехословаччини, Англії , Франції.
Близько 26 тисяч творів авторів всіх часів і народів ввійшло в БВЛ, а багато з них вперше стали надбанням широких читацьких кіл.
БВЛ системно охоплює як Захід так і Схід, древність і сучасність. Справжнім відкриттям став том, присвячений класичній поезії Індії, Китаю, Кореї, В’єтнаму, Японії.
Ілюстрації до творів були зроблені відомими художниками, такими як Г. Доре, Ж. Гранвилем, Кукриніксами, Е. Ракузиними та іншими. А емблема видання – це спинений в стрімкому злеті над земною кулею крилатий кінь.
Кожен наступний том пізнавали не лише по емблемі, а і по суперобкладинці кожного тома – незмінно яскравої та оригінальної.
Перший тираж БВЛ складав 300000 примірників. З 1973 року тираж збільшився до 303000 примірників. Нині повний комплект томів БВЛ в збережених суперобкладинках – це бібліографічна рідкість.
Серію «Бібліотека всесвітньої літератури» було відроджено у 2003 році видавництвом «Ексмо». Але оновлена серія не стала такою ж популярною як попередня. В першу чергу за якістю паперу книжок та дуже дрібним шрифтом – все це виглядало не привабливо. Пройде час і книги, видані до 1990 року стануть антикваріатом.
Сподіваємось, що наші діти подорослішають і зашелестять сторінками книг, залишених їм попередніми поколіннями.
- Log in to post comments